„Търговци от Шри Ланка, фермери в Мозамбик и домакинства в слабо развитите страни по света усещат въздействието на повишените от Федералния резерв лихви“, коментира Асошиейтед прес, цитирана от Радио Китай. Миналата седмица Федералният резерв на САЩ обяви увеличение на лихвите с 50 базисни точки и ще започне да свива баланса си през юни, с цел агресивно затягане на паричната политика за справяне с най-високата инфлация за последните 40 години.
Предишните нулеви лихвени проценти и политиките за количествено облекчаване, довели до покачване на цените, и драстичната промяна на паричната политика в момента , са част от опитите на САЩ да прехвърлят кризата на останалите страни и да поддържат хегемонията на долара. Всичко това засегна сериозно нововъзникващите икономики, които в момента се борят за своето възстановяване след пандемията от COVID-19. От една страна, решението на Федералния резерв за повишаване на лихвите засилва привлекателността на активите в щатския долар, довежда до изтичане на капитали от нововъзникващите пазари, девалвация на валутите им и до дългови рискове в много страни. От друга страна, обезценяването на други валути, причинено от поскъпването на щатския долар, също ще отслаби платежоспособността на хората и ще възпрепятства икономическото възстановяване на развиващите се икономики.
След установяването на хегемонията на щатския долар, САЩ нееднократно са разигравали тези номера, за да плячкосват глобалното богатство. Например, през декември 2015 г. Федералният резерв стартира цикъл на повишаване на лихвите, а през 2018 г. четири пъти ги увеличиха, в резултат стойността на аржентинското песо падна с 50,56% спрямо щатския долар, а инфлацията достигна 47,6%. Същата година бразилският реал също се обезцени с 20 процента.
Струва си да се отбележи, че когато американската икономика е в беда, политиците във Вашингтон не се замислят за своите отговорности, а напротив, опитват се да ги прехвърлят. Това е безотговорно действие към американския народ, а също и към света.