Комисията за финансов надзор (КФН) не е била уведомена от румънския си аналог ASF за провеждането на надзорна проверка в „Евроинс Румъния“ и за констатациите от нея. Това става ясно от отговори на институцията на въпроси на „Капитал“. Липсата на комуникация между регулаторите по такива казуси не е типична и българската институция е поискала обяснение.

„От страна на ASF е изтъкнато, че констатациите са предварителни, като се очаква получаване на отговор от страна на застрахователя и едва след това ще се изготви окончателен доклад“, обяснили от КФН.

По време на работна среща на 10 февруари българският надзор е поискал и „извършване на независима проверка на констатациите, направени от ASF, с активното участие на EIOPA, с цел максимална обективност“.

Според обясненията на КФН тя разбира за проверката, започнала още миналата година, едва на 3 февруари, и то от самата компания. Досега в ролята си на надзорник на групово ниво на "Евроинс иншурънс груп" (ЕИГ) комисията не е констатирала проблеми с платежоспособността на дружествата от нея. Това обаче идва и с уговорката, че българският надзор няма пряк поглед върху данните на "Евроинс Румъния", а финансовото му състояние се наблюдава през груповата консолидирана отчетност.

В случай на уведомление от страна на участник в надзорния колегиум за промяна в рисковия профил на дадено дружество, както и за съществени изменения в компонент от дейността, се свиква извънреден надзорен колегиум, с цел уведомление за промените, както и очертаване на план за бъдещи надзорни действия", обясняват от КФН, като подчертават, че има възможност и за извънреден колегиум. Според регулатора обаче такова нещо не се е случвало, за последен път среща за ЕИГ е имало на 5 декември 2022 г. и на нея КФН не е информирана от страна на ASF за извършвана надзорна проверка, както и за очакван доклад от нея.

Преди дни шефът на "Еврохолд" Асен Христов разкри пред български медии, че служители от румънския регулатор оказват натиск върху Евроинс-Румъния да допусне за акционер фонд на лица, създали по-рано застрахователна пирамида в страната. Те обосновавали искането с проверки, които уж доказвали, че дружеството е в лошо финансово състояние. Според Христов румънските чиновници оказвали натиск от години - първо поискали Евроинс да изкупи фалиралата пирамида и да поеме всичките й дългове. След отказа започнали масирани проверки, които без основания заключили, че дружеството е в лошо финансово състояние.