От началото на 2022 г. вносът на суров петрол в ЕС претърпя сериозни промени, обобщава Евростат. До избухването на войната в Украйна през февруари Русия бе най-големият вносител, но само в рамките на няколко месеца заради наложените санкции и ограничения изпадна дори от топ шест.

От последното тримесечие на 2021 г. до януари 2022 г. руският внос варираше от 39,65 милиона барела до 49,7 милиона барела, или между 24 и 31 на сто от общия внос на ЕС. За същия период САЩ заемат второто място с доставени между 19,1 и 20,7 милиона барела, или 10-13 на сто от общия внос. След тях се нареждат Норвегия и Казахстан с между 8 и 14 на сто от общия обем, Ирак - между 7 и 12 на сто и Либия и Великобритания - 5 на сто.

Руската инвазия в Украйна оказа сериозно отражение на вноса на петрол. През февруари в ЕС са били внесени 63,85 милиона барела руски петрол, или 33 на сто от общия обем на вноса. През март е регистриран сериозен спад - до 31,8 милиона барела, или 18 на сто от общия обем, последван от сериозен ръст през април до 58,9 милиона барела и нов спад през май - до 24,16 милиона барела, или 12 на сто, предаде БТА. 

Тези обеми се запазват стабилни до септември, след което следва нов постепенен спад до 7,64 милиона барела, или 4 на сто от общия обем, през декември, когато влиза в сила шестият пакет санкции на ЕС, предвиждащ забрана за внос на руски петрол по море.

Спадът на руския внос е компенсиран от увеличаване на вноса от други източници. През декември най-големият вносител на суров петрол в ЕС са били САЩ с 344,48 милиона барела, или 18 на сто от общия обем, следвани от Норвегия с 340,48 милиона барела, или 17 на сто.

Вносът от Либия и Великобритания расте с 2 и 4 на сто, а този от Казахстан и Ирак се запазва почти без промяна от преди войната.

Нестабилната ситуация предизвика и сериозни вариации в цената на суровия петрол, който преди нея задълго беше на нива от около 80 долара за барел. След началото на руската инвазия цените рязко се покачиха, но руският сорт Уралс продължи да се продава със значителна отстъпка от приблизително 16 долара за барел в началото на войната до 30 долара за барел през следващите месеци.

Цените варираха изключително много през юни и юли, като разликите между отделните сортове достигнаха между 9 и 12 долара за барели, или 3-4 пъти повече от преди началото на войната.

В края на годината цените се стабилизираха под натиска на спада на руския износ, а Русия изпадна от топ шест на най-големите вносители на суров петрол в ЕС, което показва, че Общността е успяла да се освободи от зависимостта си от Русия в тази сфера.