14 пъти от "Има такъв народ" сигнализирали, че Фонд „Сигурност на електроенергийната система" ще изпадне в дефицит заради политиката, която се провежда. 

Това заяви в декларация от парламентарната трибуна   Павела Митова от ИТН. 

Нееднократно сме ви предупреждавали за последствията, които ще настъпят чрез изземането на дивиденти от енергийните ни дружества, включително и с наклонностите на Асен Василев да коригира приключени финансови одити на Българския енергиен холдинг (БЕХ) в нарушение на разпоредби от Търговския закон, заяви Митова.

По думите и почти няма лично свое изказване за енергетиката, в което да не е предупредила, че България ще се превърне от нетен износител в нетен вносител на електроенергия.

Тя припомни, че пет пъти при обсъждане на различни теми

са предупреждавали, че ще се стигне до повишаване на цената на електроенергията за битовите потребители заради либерализацията на пазара, спада на производството на електроенергия в страната и невъзможността на Фонд „Сигурност на електроенергийната система" да издържи на непрестанния натиск.

По време на дискусията по бюджета от ИТН били предупредили какви ще бъдат последиците от прехвърляне на средствата по механизма SAFE от Фонд „Сигурност на електроенергийната система" към Министерството на финансите, по настояване на Асен Василев.

„Направих си труда да извадя всички стенограми, защото паметта на тази зала е твърде краткотрайна. Четиринайсет пъти през тези месеци от ИТН сме сигнализирали, че фондът ще изпадне в дефицит заради политиката, която провежда настоящата "псевдохарвардска мисъл". Очевидно или не сте чули или, още по-лошо, не сте разбрали нищо", каза Митова.

Тя цитира писмо на Фонд "Сигурност на електроенергийната система" от 28 февруари т.г., постъпило в Министерството на финансите, което по думите ѝ е своеобразен зов за помощ. В писмото се казва, че предвид негативните тенденции в реализираните до декември 2023 г. приходи във фонда от квоти за емисии парникови газове, фондът е уведомил Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и Министерството на енергетиката (МЕ) за сериозното намаление на реално събираните приходи спрямо прогнозираните от регулаторния орган.

Към настоящия момент фондът, въпреки че не може да достигне прогнозираните приходи, е задължен да покрива разходите, които са му прогнозирани в ценовото решение, посочи депутатът. По думите на Павела Митова направеният анализ на средствата във фонда показва, че продължаващата негативна тенденция на приходите спрямо разходите води до съществен дисбаланс, който ще нараства с всеки месец и ще достигне до над 600 млн. лв. до края на ценовия период.

В писмото си фондът предвижда два варианта за справяне с този проблем, каза Митова.

Първият е КЕВР да увеличи с 20 на сто цената на електроенергията, налагайки 30 лв. такса задължение към обществото, която заплащат всички крайни потребители, или да бъдат възстановени рефинансираните чрез прилагане на инструмента SAFE собствени приходи на фонда, които в изпълнение на проектите бяха получени в края на 2023 г. и преведени към бюджета на Министерството на енергетиката, посочи тя.

По думите на Митова така възстановеният финансов буфер ще позволи КЕВР да не повишава цената на електрическата енергия на битовите крайни клиенти и на индустрията и ще гарантира финансовата стабилност на фонда.