Парламентът реши да създаде временна комисия за установяване на фактите и обстоятелствата относно изчезналия стратегически документ "Пътна карта за реализация на проекта за разширение на газопреносната система на Република България", както и всички факти и обстоятелства относно реализацията на проекта "Турски поток" на територията на страната.

Вносители на предложението са ПП-ДБ, а подкрепа затова получиха от всички депутати. За шеф на комисията имаше две предложения - Венко Сабрутев от ПП-ДБ и Коста Стоянов от "Възраждане". И двамата обаче не успяха да съберат необходимата подкрепа, затова при всяко свикано заседание председателят на НС ще определя кой да води комисията. 

В мотивите за създаването на комисията се посочва, че проектът за изграждане на нов тръбопровод струва 3 милиарда лева и с него Русия заобикаля Украйна при транзита на руски газ за Европа и това е позволило на Русия да започне война срещу Украйна.

По-рано през деня съпредседателят на ДПС Делян Пеевски заяви, че групата му ще подкрепят комисията, като увери, че разговарял с Кирил Петков към нея да включи и казусът с дерогацията на "Лукойл"

"Имам уверението от вчера от г-н Петков, че те ще подкрепят и за "Лукойл". Ще бъде една комисия за разследване", конкретизира той. 

От своя страна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също засвидетелства подкрепата си за създаването на комисията. 

Той дори предложи, ако колегите му от ПП-ДБ виждат нещо лошо в този проект да го спрат или продадат в полза на Гърция и предложи -  още днес може да внесат решение, ще подкрепим.

Но бе и категоричен,  всичко това било национално предателство, но щом ще работим за интересите на други държави, поне да е ясно, че работим за интересите на други държави, каза още той.

Борисов беше и човекът, който предложи към комисията за "Турски поток" да се включи и "Лукойл". По този начин всички българи щели да видят, че от едното печелят милиарди, а от другото левчетата от техните джобове за бензин. По думите му милиарди са изтекли към Швейцария. 

По-късно обаче от ПП-ДБ се разбраха да има отделна комисия, която да се занимава с рафинерията. 

"Аз такова лицемерно, долнопробно и трагикомично становище на вносител не съм слушал от много време. Скъпи Венко къде беше 9 месеца бе, моето момченце сладко. Вие 9 месеца не осъзнавахте ли с кого работите, с кого управлявате? 9 месеца се правехте, че няма такава пътна карта, сега се сещате. Защо бе скъпи Венко?", обърна се Станислав Балабанов от ИТН към Венко Сабрутев от ПП-ДБ, който изчете проекта на решение от трибуната от името на вносител. 

"Ние ще я подкрепим. Има много съмнения за тази газова интервенция. Но къде бяхте през тези 9 месеца, защо не я направихте, когато управлявахте с тях. Излезте и отговорете бе мили мои колеги употребени", поиска отговор и председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.

"Пропиляхте цял ден парламентарно време. Правите панаири и циркове, вместо да гласуваме точката и да дадем отговори на гражданите", каза от трибуната и Искрен Арабаджиев от ПП-ДБ.

Междувременно председателстващият заседанието Росен Желязков призова депутатите да се спазва добрия тон в залата и да се използват учтивите форми на изказ като говорене на вие, по фамилия и без обиди. Обърна внимание, че вероятно умората ги е завладяла, все пак заседанието върви вече почти девети час, но това не било причина за неучтиво поведение.  

"Г-н Сабрутев два или три пъти казахте, че нямате търпение да ни видите лицата,  когато тази комисия се създаде. Аз ще кажа, че нямам търпение да ви видя лицата, когато изборите минат и се съберем отново в тази зала. Нямам търпение защото вие след тях ще бъдете 45 човека в тази зала, тоест 20 от вас няма да бъдат тук. Защото вие живеете в свой собствен свят, в някакво митологично време, в което виждате света по различен начин и просто сте неадекватни", включи се в дебата и Петър Николов от ГЕРБ.

По думите му никой от ГЕРБ не смята, че има проблем относно "Турски поток". Дори и обществото смятало така. Побърза и да се аргументира: "В българската политика през последните 30 години няма друг такъв инвестиционен проект, който да е толкова успешен, който толкова бързо да се е изплатил, няма друг такъв проект, който да е запазил българският контрол изцяло и още.

"Никой не се страхува, тревожи и вълнува от този проблем. Това е проблем във вашите глави. Проваляте всичко до което се докоснете", обърна се Николов към партньорите им в управлението ПП-ДБ. 

"Разликата между дерогацията и "Булгартрансгаз" е, че единият проект генерира приходи, а с другия пълним гушата на омразния режим на Путин", посочи и Александър Ненков от ГЕРБ визирайки дерогацията към България. Изрази и надежда тази комисия да стигне до реални обективни заключения. 

"Ако създадем комисия с предмет едновременно "Лукойл" и "Турски поток", няма как да свършим работа. Като има двоен предмет няма как де се стигне до разкриване на обстоятелствата, да се направят адекватните проверки и да се вземат точните решения и колегите от герб много добре го знаят", обясни и Мартин Димитров от ПП-ДБ. Призова колегите си от ГЕРБ да създадат отделна комисия за "Лукойл" и обеща, че те ще я подкрепят и ще присъстват на нея с удоволствие. 

"Слушах с интерес мотивите за създаването на комисията, които прочете Венко Сабрутев. Жалко е, че бяхте от екипа на Министерството на енергетиката. Явно не сте разбрали къде точно работите и с какво се занимавате. Искам да доживея момента, когато вие от ПП-ДБ построите такъв проект, който да носи толкова стотици милиони на България", включи се в дебата и бившият енергиен министър от ГЕРБ Теменужка Петкова.