Ако не дава писмени нареждания, за да може при неуспех да се отметне, пишете вие, пращайте му и пазете архив

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Най-лошото на лошия шеф е, че не можете да го промените, ако сте му подчинени. В състояние да му въздейства е само по-висшестоящ началник, когато го уличи в неспособност да ръководи и да постига резултати.

Тогава често се развихря истински скандал, защото на служителите се налага да попречат на некадърния си мениджър да изкара тях виновни. А на лошия шеф това му е страшно любим номер.

Добре е да сте подготвени за подобни моменти. Трупайте документи във вида, в който е прието да са във фирмата - на хартия, в компютъра, в електронната поща. Постарайте се да получавате нареждания от шефа си в писмен вид. Когато са устни, може да се отметне от тях.

Какво да правите обаче, ако точно по тази причина той предпочита да не пише? Ами пишете вие.

След като получите устни нареждания или след като на съвещание бъде взето решение, което се отнася до вашата конкретна работа, съставете обобщение или "мемо" със сбито, но достатъчно ясно описание. Изпратете го до шефа и поискайте потвърждение, че сте разбрали всичко правилно. Щом си знаете, че той няма навик да отговаря, включете изречение от рода "Ако не получа коментари, смятам за мълчаливо съгласие и действам". Пазете си този мейл, ако след време възникне проблем. Ще е добре да копирате и колегите си, които работят по същата задача или са участвали в съвещанието.

С лош шеф никога не е разумно да си скъпите труда и времето за писане. Напротив - предпочитайте го, а избягвайте общуването лице в лице, доколкото можете.

Като комуникират на живо, хората са по-склонни да не отговарят конкретно, да извъртат, даже да лъжат. Вместо това задайте въпрос в имейл по служебната електронна поща. Статистиките сочат, че едва 10% от писмата включват лъжа - хората не искат да я увековечават черно на бяло. Отговорът може да е неконкретен, може и въобще да не дойде. Но вие все пак имате доказателство, че сте питали шефа.

По същия начин действайте, когато трябва да уведомите ръководителя за проблем. Напишете докладна записка, пратете я по електронната поща и даже я връчете на хартия. Така ще можете да опровергаете началника, ако после каже "Не знаех".

Некадърните мениджъри обикновено много обичат да правят съвещания. По този начин се чувстват важни, макар че често това си е чисто пилеене на време. (Спестовни хитрини, ако имате шеф, който смуче време.) За такова заседание също е добре достатъчно предварително да изпратите или да раздадете на хартия своя отчет, предложение, проект, план за работа, сигнал за проблем и т.н. Така шефът няма да може да отрече, че е бил запознат.

За лошия шеф някои техники за управление са много любими, макар че отдавна вече не са модерни и даже ползата е по-скоро отречена.

Брейнстормингът, "мозъчната атака" е сред тях. Според изследванията броят на полезните и оригинални идеи спада с 20% по време на подобни събирания. Защото тогава най-доминантните хора взимат превес, а те невинаги са най-креативните. Често най-доминантен е началникът, което напълно обезсмисля "мозъчната атака", ако е некадърен.
Но щом шефът ви смята брейнсторминга за магическа техника на управление, няма как да не участвате. Само че пак се подгответе писмено и изпратете своите предложения до него и до колегите си. Така не може да бъдете обвинени, че не сте креативни, не сте давали идеи и затова работата е зациклила.

Някои началници общуват с подчинените си чрез есемеси, по скайп и разни други начини, които смятат за по-малко формални от документ на хартия или служебен имейл. Ако подозирате, че вашият шеф не заслужава доверие и в напечен момент ще се отметне от нарежданията или мненията си, пазите и тези съобщения. И най-добре им търсете потвърждение чрез официалните канали за комуникация, приети във фирмата.

Понеже колегите ви познават лошите навици на общия ви бос, нищо чудно документи да си ви нужни и пред тях. Не защото не вярват на вас, а защото се опасяват да не станете вкупом жертва, ако нямате черно на бяло онова, което началникът е възложил заедно да правите.

Всичко това е много неприятно, но като сте поставени в трудна ситуация с лош мениджър, нямате много начини да се подсигурите. Използвайте ги поне докато намерите изход за себе си, а той обикновено е да си потърсите друга работа.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Първи закон срещу стрес в работата – премахнете излишното

Само "Еврика" не стига за успех, като ви осени идея в работата

Грешно, по-грешно, най-грешно, "Не си прав, шефе"

Въпроси, с които да впечатлите новия шеф

Когато началникът ви обикне миг преди да го напуснете

Конкретни стъпки, за да ви признаят за авторитет в работата

Спестовни хитрини, ако имате шеф, който смуче време

8 роли в екипа извън длъжностната характеристика - коя сте припознали и води ли към успех

Самолюбие не е мръсна дума, помага за успех в работата

Неочаквани беди от шеф визионер и от микромениджър