На 14 май САЩ обявиха ново увеличение на митата за китайски стоки, включително електрически автомобили, литиеви батерии, фотоволтаични продукти, както и ключови минерали, полупроводници, стомана, алуминий, пристанищни кранове и др. Сред тях митата за електромобили са главозамайващи - от 27,5% до 102,5%, за соларни клетки - от 25% до 50%, а за литиеви батерии - от 7,5% до 25%, пише радио Китай.

Японската медия „Нихон Кейзай Шимбун“ посочва, че китайският сектор, свързан с новите енергийни източници, не разчита на американския пазар и допълнителните американски мита едва ли ще имат съществено въздействие върху китайските компании. „Блумбърг“ също анализира, че насочването на американското правителство към китайския сектор на зелените технологии, всъщност „почти няма да отслаби икономическия растеж на Китай“.

Анализатори изтъкват, че от една страна американските политици трябва да използват средства за търговска защита, за да потиснат благоприятното индустриално развитие на Китай и да търсят по-благоприятна конкурентна среда за собствените си предприятия. САЩ са основен конкурент на Китай в областта на производството, свързано с нови енергийни източници, и търсят да запазят позицията си в световната индустриална верига. От друга страна, това прилича по-скоро на „политическо шоу“ преди тазгодишните избори в САЩ. Американската икономика е обхваната от висока инфлация, висок бюджетен дефицит и други многобройни трудности.

Фактите доказват, че зелената индустрия на Китай е способна на открита конкуренция, което не само обогатява глобалните доставки, но и подобрява потискането на инфлацията в световен план. Секторът също така дава огромен принос за справяне с климатичните промени и подкрепя зелената трансформация.

САЩ използват всички средства да потиснат Китай, но въпреки това няма да успеят да спрат развитието на страната. Те само показват на света хаоса в техните политики и се утвърждават като „международен нарушител на правилата“. Използвайки тези нови мерки, САЩ само ще навредят на самите себе си.