Живеем в най-вълнуващите времена в историята на човечеството (или поне това, което знаем от нея), когато всеки човек може да направи реална промяна. Аз се опитвам да бъде този "всеки човек" и да направя промяната за семейството си, за приятелите си, за България и за света.“
Инвеститорът в съвременни технологични компании, сериен предприемач и председател на фондацията Webit Пламен Русев смята тези две съждения за толкова прости, че се учудва на хората, които не ги разбират. И пояснява:„Преди 20 000 години човек е ползвал 4000 калории на ден. Днес, през 2016 г. е изчислено, че на един американец се падат по 228 000 калории на ден. Ние сме с 224 000 калории по-могъщи от хомо сапиенса, който сме били преди 20 000 години. В очите на онези хора бихме били богове.“
„Замисляли ли сте се защо президентът на САЩ вече не се среща с автомобило-производителите в Детрои?т, а с технологичните компании от Силициевата долина? Отговорът е лесен – защото те - иноватори, инвеститори и глобални предприемачи, променят света“, обяснява Русев. За съжаление, всички те са базирани в САЩ и Китай, а Европа се превърна във второстепенен играч. Но ако искаме да продължим да живеем по европейски, трябва да направим огромна крачка напред. Даже не крачка, а скок, подобен на този, който направи голямата българка Стефка Костадинова, говори разпалено Русев и добавя: „Ние трябва да докажем, че Европа може да скача и аз съм уверен, че

България ще бъде чудесно място за тренировки“.

Всички съвременни индустрии са пред прага на епохални промени, които се случват и ще се случват все по-бързо и по-бързо. Няма сектор от икономиката, кои?то технологиите да не променят. При някои от тях разликата вече е видима и е драстична. „Много малко от телекомите в Западна Европа печелят в наши дни от основната си дейност, каквато е била преди 5-10 години. В голяма степен това се дължи на появате на естонската Skype, която ги накара да променят из основи бизнес моделите си. Днес говорим с целия свят безплатно, а телекомите търсят нови ниши и бизнес модели, за да оцелеят“, казва предприемачът.

Повече - в книжното тяло