Минималните осигурителни прагове по браншове през следващата година няма да растат, съобщи БНР. Това стана ясно след категоричния отказ на работодателите да участват в преговорите със синдикатите и властта.

"Работодателите обявиха "нулева година" за ръста на минималните осигурителни доходи и оттегляне от преговорите в Националния съвет за тристранно сътрудничество. И това няма да е прецедент", припомни Евгений Иванов от КРИБ.

"С министър Тотю Младенов в кризата нямаше движение по модулите. Минималните осигурителни прагове останаха на нивата на предишната година. Еми това ще стане и тази година", каза Иванов.

Според работодателите определянето на минимални осигурителни прагове се разминава драстично с икономическата среда и обслужва сивия сектор. Те не оказват реално влияние нито върху ръста на доходите, нито върху приходите в бюджета, посочи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

"Няма никаква пречка да се планира в бюджета за следващата година ръст на приходите и от данък доходи физически лица и от осигуровки, без да има въобще прагове, без да има ръст на праговете, защото икономиката расте", добави Велев.

Работодателите настояват и за договаряне на механизъм, а не на процент на нарастване на минималната работна заплата, обяви Васил Велев и посочи пример с една от икономическите дейности.

"Средният осигурителен доход е 404 лева при сегашната минимална работна заплата, а при тази, която се предлага за догодина с класовете, минималната става 515. 515 минимална, а средният осигурителен е 404", каза още Велев.