Над 6100 са регистрираните търговци, производители и преработватели. 
Ръстът на продукцията е над 30%

Дали биохраните у нас действително са “био”? На този въпрос трябва да отговорят съвместни проверки на Комисията за защита на потребителите и агенцията по храните. Те ще бъдат в цялата страна след съгласуване между двете ведомства, научи “24 часа”.

Поводът е огромното нарастване в предлагането на биологична продукция у нас. В последните 1-2 години

отвориха десетки

специализирани

биомагазини,

а всяка верига вече има щанд за органични храни. По данни на земеделското министерство ръстът в биопроизводството у нас е над 30% през миналата година и за тази се очаква да е подобен.

Обикновено биохраните се продават на по-висока цена и търговците се опитват да привлекат клиенти, като изтъкват различни ползи и характеристики на тези продукти, обясни шефът на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.

Затова и ведомството му ще акцентира на контрола доколко тези послания отговарят на истината и могат да бъдат доказани.

Ако производителите и търговците не успеят да го направят, тогава ще се смята, че това са

нелоялни

търговски

практики,

които се наказват от закона. Освен със забраната за прилагането им нарушителите могат да се сдобият и с глоба. (Интервю с Маргаритов - виж на 2-а стр.)

Всъщност именно биопродуктите са най-бързо растящият сегмент от пазара на храни не само у нас, но и в цяла Европа. Дори и в периода на икономическата криза годишните ръстове бяха средно 10-15 на сто.

В момента пазарът на биохрани в ЕС вече е достигнал 55 млрд. евро. Колко е делът на българското производство, е трудно да се каже, защото няма точни данни. За да се окичи един продукт с табелата “био”, има строг и дълъг регламент, свързан с десетки процедури и жесток контрол. Задължително е

производителят

да е

сертифициран

В биопроизводството са забранени изкуствени добавки, подобрители или генномодифицирани организми. Растенията не може да се пръскат с препарати за растителна защита или да се торят с изкуствени торове. Всичко това се контролира от сертифициращ орган, с който фермерът е задължен да сключи договор. Към момента в регистъра на земеделското министерство са включени 15 сертифициращи компании.

Те правят внезапни проверки и изследвания на почвата в лаборатория. Открият ли се пестициди, веднага отпада разрешението за биохрани. Заради нарушения в момента тече процедура за отнемане на лиценза на една от сертифициращите фирми, съобщиха от земеделското министерство. Нейните клиенти, които са около 40, трябва да намерят нов контролен орган, той ще ги провери отново.

За да се премине от конвенционално земеделие към органично,

има т.нар.

преходни периоди

Това означава, че трябва да минат 2 или 3 години, за да се изчисти почвата и да се премине към биопроизводство. Например за едногодишни растения срокът е 2 г., а за многогодишните култури - 3 г. преди прибиране на първата реколта, ако насаждението не е влязло в плододаване, или 3 реколти, ако е в плододаване. (Какви са периодите - виж на 2-а стр.)

Над 6100 лица са регистрираните оператори за биопроизводство у нас, каза Лъчезар Симонов, шеф на отдел “Биологично земеделие” в земеделското министерство. Това са производители, преработватели, търговци и подизпълнители.

Половината са пасица и ливади, твърди Албена Симеонова, председател на асоциация “Биопродукти”. От биохраните

с най-голям дял

е пчелният мед

Увеличават се и биофермите за месо и мляко. Няма обаче сертифицирана биокланица. Заради субсидиите има огромен ръст и на оранжериите за биозеленчуци.

В последно време на пазара на биопродукти у нас нарушителите са малко, твърди Симеонова. Проблем обаче имало с вноса. Ако биохраните са с произход от ЕС, на етикета трябва да има лого под формата на листо от звезди на зелен фон. Трябва да са изписани и кодовият номер на контролния орган, и мястото на производство на суровините, от които е продуктът. На етикета може да присъстват и национални или частни знаци за биологично производство. България има свое лого и това е бяла калинка върху зелен лист.

Ако биохраните са внос от страни извън ЕС, може да се ползват и техните сертификати, което създава трудности с контрола, смята Симеонова. При транспортирането на биохраните трябва да се гарантира физическото разделяне с конвенционалната продукция. В един камион може да се возят биодомати и обикновени, стига да са опаковани и да не се смесват.

Димитър Маргаритов, шеф на Комисията за защита на потребителите:

30 000 лв. е глобата, ако се установи нелоялна търговска практика при продажбата им

Г-н Маргаритов, защо решихте да включите в контролната си дейност пазара на биопродукти?

- Причината е, че този пазар става все по-голям и значителна част от храните вече носят това наименование. Надявам се тези, които се представят като “био”, действително да са такива. За да установим дали е така, ще извършим необходимите проверки, доколкото това попада в нашите контролни функции. Акцентът, който ние поставяме, е преди всичко върху коректността на информацията, която се предоставя на потребителите.

- За какво точно ще следите?

- Искам накратно да засегна 2 съществени момента. Знаем, че тези продукти се предлагат на по-високи цени. Ако действително имат специфични характеристики, които водят до това стойността им да е по-висока, те реално трябва да ги притежават. И тук е вторият съществен момент. За да можем да сме обективни в нашата преценка, проверките ни ще бъдат извършвани съвместно с колегите от Българската агенция по безопасност на храните. Те имат прерогатива да правят, ако е необходимо, и лабораторни проверки на продукти. Така може да се стигне до извода дали информацията на етикета отговаря на съдържанието.

- Кога ще започнат проверките?

- Темата е интересна, така че моментът е настъпил и може да се каже, че нещата са в ход.

- Какви са санкциите?

- Максималната при първо нарушение е 30 000 лв. за нелоялна търговска практика. Извършваме и последващи проверки. Ако търговец не се е съобразил със забраната ни, може да се стигне и до санкция от 50 000 лв. Забранявайки нелоялната търговска практика, ние помагаме на потребителите да не попаднат в ситуация, в която ще се окажат излъгани и финансово ощетени.

- Как потребителят да е сигурен, че храната действително е био?

- Има различни обозначения, които отличават тези продукти. От 1 януари 2010 г. на територията на ЕС има един символ - листо със звездички. Но, разбира се, освен това потребителите трябва да четат етикета. Нашата комисия има натрупана практика за хранителни продукти с подвеждаща информация на етикетите.

Например забранявали сме нелоялна практика за майонеза, при която производител твърдеше, че продуктът е предназначен за деца и маслеността му е 2 пъти по-ниска, без да става ясно 2 пъти от какво. Друга нелоялна практика, която забранихме насторо, е за песто, върху което не беше отбелязано, че съдържа алергени.

Апелът ми е потребителите да изчитат основните послания на етикетите и ако имат съмнения, да подават сигнали до нас или агенцията по безопасност на храните, за да изчистваме пазара от подобен тип опити за заблуда.

Димитър Маргаритов
Димитър Маргаритов