Процедурата по приватизацията на Общинска банка е прозрачна и ясна. Това каза на брифинг в парламента председателят на Столичния общински съвет (СОС) Елен Герджиков в отговор на изявлението на лидера на ГС на БСП-София Калоян Паргов, че процедурата по приватизацията на Общинска банка трябва да бъде прекратена, предава „Фокус“.

„До 2011 г. Столична община, макар и притежаваща мажоритарен дял в тази банка, беше загубила контрола в нейното управление. Там се раздаваха необезпечени кредити на свързани лица и т.н. Общината нямаше никакъв контрол в този процес. С много усилия от наша страна контролът върху банката беше възвърнат. От 2011 г. досега Столична община и Столичния общински съвет като принципал на банката работи усърдно по оздравяването ѝ. Тази усърдна работа се изплати с това, че банката наистина в момента е стабилна, изглежда добре на пазара, въпреки че далеч не е сред водещите на българския пазар. От 27 банки тя е на 15-а позиция“, коментира Герджиков и подчерта, че му се струва преувеличено твърдение, че би могла да бъде една от водещите в България.

„Смятаме, че не е присъща дейност на Столична община да се занимава с банкова дейност. Дебатите по това дали и как трябва да бъде приватизиран делът на Столична община се водят от момента, от който си върнахме контрола върху банката“, добави той и подчерта, че процедурата е безкрайно прозрачна, ясна. „След като са писани покани за участие до абсолютно всички банкови институции в България и са публикувани обяви във водещи икономически издания по света, включително и във „Financial Times“. По въпроса кой е кандидатът и защо е един, процедурата е достатъчно дълга. 60 дни е продължила. Одобряването на кандидата ще се случи с решение на КЗК и БНБ. Решението на СОС е под условие, защото такъв е законът“, обясни той.

Герджиков уточни, че общинският съвет преценява, че е съгласен да се извърши сделката, но единствената институция, която може да я верифицира е БНБ, защото тя одобрява всички участници в банковия пазар.