- Най-горда ме направи високата оценка на реновираните стаи в хотел “Маринела” по мой проект от архитектурното бюро на великия Кишо Курокава, казва собственикът на най-големия хотелиерски холдинг “Виктория груп”
- Маринела Арабаджиева днес навършва 50 години!
Заедно със съпруга си Ветко Арабаджиев управлява най-големия хотелиерски холдинг - “Виктория груп”. Ценя работещата си фамилия и успешния екип, казва Маринела Арабаджиева. Вижте и прочетете една от малкото медийни изяви на г-жа Арабаджиева.
Нейното име носи вече хотел “Кемпински Зографски” в София. Любопитно е, че идеята идва от мениджмънта на световната верига “Кемпински” при преговорите за продажба. Убеждават я, че Маринела е много красиво за име за хотел. Маринела Арабаджиева е родена в Пловдив. Завършила е педагогика, международен туризъм и пространствен дизайн.
Г-жо Арабаджиева, днес ставате на 50. Не го криете. Изглеждате перфектно! Чувствате ли се успяла жена?
- Чувствам се удовлетворена от това, което съм постигнала в живота си досега. Поставям преди хотелиерския бизнес моето семейство - съпруга ми, четирите деца.
Когато се връщам назад, не бих променила нищо в живота си. И аз като всеки човек греша, но Бог ме е благословил с прекрасно семейство, което във всяка ситуация е до мен и ме подкрепя.
В критичен за моето здраве момент преди време видях този отбор сплотен, усетих, че те имат нужда един от друг, а аз, че
ми вляха сила и
стимул, която
медицината
никога няма
да открие,
Дадох си обещание, че моментите, в които сме заедно, трябва да са повече, защото се зареждаме взаимно.
А иначе - аз се харесвам такава, каквато съм, защото съм намерила себе си и това ме прави устойчива.
- Станахте Бизнес дама на годината и получихте международно признание от World Luxury Hotel Awardsq с три награди за хотел “Маринела”. Какво значи успех в хотелиерския бизнес?
- Човек трябва да се бори всеки ден. Да си поставя цели, да ги достига и задължително следващата трябва да е по-голяма.
Научих се да
не се страхувам,
а да вярвам, че пътят, по който съм поела, е моят път и той винаги води към успеха. Бизнесът изисква смели и правилни решения в точния момент.
Не крия, че като всеки човек съм правила компромиси и саможертви, но няма да ви кажа какви са, защото успяхме. А това е най-важното, нали?
Наградите са стимул за екипа ми, защото признанието винаги мотивира. И след всяка награда си повтарям, че по-често трябва да казвам “благодаря” на хората, с които тръгваме заедно да реализираме поредната ми нова идея. Дори да е провокативна, труднодостижима, ценното е, че ми вярват.
- Как се чувства едно пловдивско семейство, което закупи един от символите на София - хотел “Кемпински-Зографски”, известен повече като Японския хотел заради своя гениален архитект Кишо Курокава?
- А как би се чувствало едно софийско семейство, ако започне бизнес в Пловдив?! В този глобален свят е провинциален комплекс да делим българите по мястото, в което са родени или живеят. Ако си талантлив, работлив и имаш добри идеи, днес можеш да ги осъществиш във всяка точка на тази планета.
Вероятно е имало снизходителни коментари и усмивки, но това, което постигнахме - отличните финансови резултати, новите туристи, новите ресторанти, заведения, магазини,
новият дух
в хотел
“Маринела”,
доказа, че рискът
си е струвал
А ако погледнем от битовата страна - наложи се цялото семейство да се премести в София, защото ние сме работеща фамилия и всеки има своите задачи в този хотелиерски пъзел.
- Вашият съпруг е съдружник в общия бизнес. Как се работи в семеен екип? Кой взема решенията?
- Всички работни и семейни въпроси обсъждаме винаги заедно. Понякога спорим, защото всеки има своя позиция, но вземем ли решение, то е окончателно. Хармонията в отношенията се постига с доверието, което сме изградили помежду си.
- Вие двамата управлявате най-големия български хотелиерски холдинг. Как се поддържа висок стандарт на качество?
- “Виктория груп” е една от най-старите хотелиерски вериги. С моя съпруг Ветко Арабаджиев започнахме да развиваме първите си хотели през 1996 г. Началото беше хотел “Марица” в Пловдив. Днес управляваме хотелите “Маринела” в София,“Пампорово” и летните хотели в комплекс “Елените”, “Виктория палас”, “Чайка бийч”, “Метропол” и “Аркадия” в Слънчев бряг и комплекс “Хасиенда бийч” в Созопол.
Стремим се хотелите ни да са различни и разпознаваеми, със своя ваканционен, градски, събитиен и конферентен туризъм, които предлагат.
- Всеки български хотелиер и всеки работодател у нас, за съжаление, признава, че трудно открива кадри. Вие обаче решихте сами да отгледате свои кадри в център за професионално обучение “Хотелиерска лига”.
- България имаше много добри институти за туристически мениджмънт и кадри, но за жалост, не бяха положени усилия те да се развият. Много от успешните в нашия бранш излязоха навън. Вероятно и бизнесът, зает с инвестиции в хотели, пропусна най-основния факт, че хората, които предлагат тази услуга, са най-важните.
В нашата хотелиерска лига се обучават млади хора от 6 месеца до 1 година, но след това най-доброто място за уроци по туризъм са хотелите.
Професионалната
квалификация на
нашите
служители
е първата ни задача, защото успешна компания се създава със силен и добре обучен екип.
Желанието ми е
младите хора
да повярват, че
успехът може
да се случи тук,
в България
Много способни българи учат в чужбина, както и най-малкият ми син сега, но се надявам един ден те да се върнат и да живеят и работят в страната си. Идеята на центъра е да дадем шанс на можещите и амбицирани кадри да осъществяват своите амбиции и да намерят нужната среда за развитие, да се чувстват оценени и възнаградени, да имат бъдеще и да изградят кариера в хотелиерския бизнес.
- Какви уроци давате на децата си? С какво се занимават те?
- Най-важното е да са добри хора. Децата ми са различни, но точно това ги прави интересни. Всички те работят в бизнеса и ако трябва да се оценя като родител,
поставям си
отличен, че със
съпруга ми
научихме
четирите си
деца на труд
Дори най-малкият син, за когото казах, че учи в чужбина, вече направи първия си проект тук, в хотела. Той отговаря за новия български ресторант Bulgar. Двете момичета също са ангажирани изцяло в туристическия бизнес. Големият ни син се занимава с производство в захарните ни заводи.
- Убедена ли сте, че човек стига до върха, ако търпеливо извърви пътя си?
- Да, мисля, че човек трябва да извърви пътя си търпеливо и с разум. Целта на живота е да се учиш и усъвършенстваш всеки ден, затова не мога да кажа, че съм стигнала върха. Върховете винаги са високо. Понякога крачката назад е крачка напред, грешките са най-ценните уроци не само в бизнеса, но и в живота.
- Вие сте завършили пространствен дизайн и казват, че хотелите са вашето място за вдъхновение.
- Вътрешният интериорен дизайн е не само диплома, но и хоби, чувство, което ме изпълва с удоволствие всеки път, когато завърша проекта.
Да, всеки хотел от групата на “Виктория груп” носи своята индивидуалност. Обичам да работя с естествени материали - дърво, камък, ковано желязо. Много идеи при дизайна черпя от пътуванията си в чужбина, не се притеснявам да миксирам различни стилове. Българските традиции са важни за мен и често присъстват в моите дизайнерски решения.
Много от
детайлите са
ръчно изработени
от български
автори
Аз вярвам, че когато човек твори с ръцете си, влага късче от душата си и накрая сглобеният пъзел на проекта прави общата визия авторска и неповторима.
Наскоро завършихме реновирането на стаи в хотел “Маринела”, тъй като бяхме предпочетени за място, където ще отсядат гостите на Европредседателството.
Гордея се, че моят проект беше одобрен лично от японското архитектурно бюро Kisho Kurokawa Architect & Associates. - бюрото, участвало в изграждането на хотел “Витоша Ню Отани” през 1974-1979 г. Чест за мен е, че определиха визията на стаите като изключително сполучлива. Изпълнителният директор Акира Кумазава беше гост на хотела и остана впечатлен от развитието на туристическия продукт. Сподели, че реализираните проекти във фоайето на хотела отговарят на духа на тяхното архитектурно бюро.
- Имате ли кауза извън бизнеса?
- С двете ми дъщери Александра и Златомира създадохме сдружение “Маринела”, за да опитаме да дадем равен старт на деца и шанс на възрастни хора да живеят достойно. Затова и застанахме зад проекта на Мая Манолова за деца с онкохематологични заболявания.
Наша инициатива е професионалното развитие на младежите в неравностойно положение. За деня на детето моята дъщеря Александра, която се занимава с конен спорт, организира хипотерапия за деца със здравословни проблеми. Този спорт помага на деца с аутизъм, детска целебрална парализа, синдром на Даун. Сдружението помага и на децата с увреден слух от училище “Проф. Д-р Дечо Денев” в София, с които сме заедно в клуба “Чети с нас”.
Най-голямото ми щастие е, че завършихме един нов православен храм в квартал Лозенец - “Въздвижение на Светия Кръст Господен”, и Негово Светейшество Патриарх Неофит го освети.