Нов план за управление на природен парк “Витоша”, но без ново строителство в планината, а само модернизация на съществуващите съоръжения. Това са обсъдили вицепремиерът Валери Симеонов, министрите на околната среда и на спорта Нено Димов и Красен Кралев и кметът на София Йорданка Фандъкова на среща в Столичната община в сряда.

“Набелязахме стъпките, по които трябва да се върви, за да се допусне реконструкция на съществуващите съоръжения, които са силно амортизирани. Това трябва да стане, без да се предвижда ново строителство в планината, а единствено обновяване. Представителите на различните министерства поеха ангажимент да се подготви промяната на плана за управление на природен парк “Витоша”, а след това ще се изработят и специализираните устройствени планове, които подлежат на екологична оценка”, каза за “24 часа” Фандъкова.

На срещата в общината са присъствали Атанас Кацарчев, началник на политическия кабинет на министъра на земеделието, Снежана Петрова - шеф на дирекция “Природен парк “Витоша”, главният архитект на София Здравко Здравков и председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков. Ще се направи работна група между всички институции, за да се реши бързо казусът.

Министерството на спорта ще прави експертиза точно какво е необходимо за възстановяване на влека “Заека”. Почти надделява мнението, че трябва да се промени планът за управление на природния парк, преди да се започне с работата.

Асоциациите на организациите на българските работодатели призова да се

спре зеленият рекет, на който са подложени много сектори от икономиката и положението вече не било нормално.

“Вече не става дума само за ски, втори лифт, зимен туризъм, а за икономиката на България като цяло. На рекет са подложени сектори като металургия, минно-геоложко дело, строителство, транспорт, туризъм (летен и зимен), което се превръща в системен риск за държавата ни и нас самите”, се казва в позицията.

Искат се спешни законодателни промени, с които да се намали възможността за съдебни обжалвания и забавяния на инфраструктурни проекти. Те настояват спешно да се приеме нов, истински план за управление на природен парк “Витоша”.

Ето и пълният текст на позицията:

ДА СПРЕМ ЗЕЛЕНИЯ РЕКЕТ!

Основен приоритет на Асоциацията на организациите на българските работодатели е създаване и поддържане на добър бизнес климат. Добрият бизнес климат по дефиниция предполага баланс на интересите на всички участници. В последните десетина години е налице очевиден дисбаланс, който от нездравословен започва да се превръща в убийствен за икономиката на България.

Става дума за несъразмерно на важността и броя им влияние на шепа „природозащитници“, които в името на неясните си интереси спират всяко по-значимо инвестиционно намерение. Те са готови да спрат, и понастоящем успешно го правят, инвестиционни намерения за стотици милиони, които биха довели до сериозен икономически растеж и постепенно излизане на България от категорията „най-бедна държава в Европа“. Спира се транспортна инфраструктура, спира се рудодобив, спира се строежът на спортни-технически съоръжения. Всичко това се прави при явни закононарушения, внушения, дезинформация и манипулиране на общественото мнение.

Вече не става дума само за ски, втори лифт, зимен туризъм, а за икономиката на България като цяло. На рекет са подложени сектори като металургия, минно-геоложко дело, строителство, транспорт, туризъм (летен и зимен), което се превръща в системен риск за държавата ни и нас самите.

Не може референдуми като този в Трън или в добруджанската община Генерал Тошево да „решават“ съдбата на икономиката на България. Тук е мястото да се обърнем към тези политици, които се опитват да се качат на гребена на референдумите, че това е игра с огъня. Двойният стандарт не е решение - ако Трън е вярно решение, то утре в Банско ще има не два, а дванадесет, а защо не и двадесет нови лифта.

Обръщаме се към институциите, на които по Конституция е поверено управлението на държавата, и ги призоваваме:

Да продължат законодателната политика срещу „зеления рекет“, успешно започната с промените в Закона за околната среда, като едноинстанционното обжалване на ОВОС обхване не само обектите от национално значение, но и инвестициите клас „А“ и обектите от първостепенно общинско значение;

Да продължат инвестициите в ски туризма и в изграждането на втори лифт в Банско в духа на решението на МС от 28 декември 2017 г.;

Да се отпушат „белите дробове“ на Витоша и да й се даде въздух, като за целта бъде спешно приет новият план за управление на природен парк "Витоша“.

Да изготвят и приложат в законодателен порядък ясни, точни, измерими и проверими критерии за представителност на екологичните организации - такива, каквито законът е наложил за представителността на организациите на българските работодатели и на организациите на работниците и служителите.

Нека да поставим спазването на закона над всичко - така, както е в Европейския съюз, който имаме честта да председателстваме в момента.