Свързаността не замества разширяването, това е процес, който ще върви паралелно, който допълва усилията на всяка една държава по пътя към присъединяването. Ние ще подкрепим всяка една държава, заяви министърът за българското европредседателство Лиляна Павлова в заключителната част на днешната конференция "В диалог със Западните Балкани: създаване на регион на растеж, сигурност и свързаност по пътя към Европа" в НДК.

Свързаността на Западните Балкани трябва да мине през конкретни проекти, каза Павлова и отново показа карта с проектите, говорейки за свързаността на Западните Балкани в различните й форми - транспортна, енергийна, дигитална, образователна и икономическа. Павлова каза, че е било важно договарянето на анекса - т.нар. Софийски дневен ред, който ще съдържа пакет от мерки, проекти и приоритети, предаде БТА.

Грехота е, в 21-и век все още нямаме директни самолетни полети между столиците си, всички летим през Виена, трябва да направим по-добра свързаност първо помежду ни и между Балканите и Европа, посочи Павлова. Тя обясни, че в рамките на срещата ще бъдат подписани меморандуми за старта на първите проекти, сред които за газовата връзка между България и Сърбия.

Парите ще дойдат, когато проектите по които работим, са значими и разумни, коментира президентът /2012-2017/ Росен Плевнелиев. Всеки проект, свързан със стратегически приоритети или със здрав разум, ще получи финансиране, посочи Плевнелиев. На Балканите няма да има сигурност без да се обединим, нито тероризмът, нито миграцията ще бъдат преодолени, няма да имаме решение, ако работим самостоятелно, каза Плевнелиев, който заяви, че се гордее, че българското председателство е върнало като приоритет плана, мечтата за мирни и проспериращи Балкани.