Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков се срещна днес с представители на Християндемократическия съюз от региона на Щутгарт. С тях министърът коментира предизвикателствата към регионалната политика, децентрализацията и местното самоуправление, съобщи пресцентърът на МРРБ.

Председателят на регионалната партийна група на ХДС д-р Йоахим Пфайфер е посочил, че регионът на Щутгарт включва 189 общини, гъсто населен е и това създава много предизвикателства към инфраструктурата в него.

Министър Нанков е запознал членовете на регионалната група на съюза с административно-териториалното устройството на страната и с политиките и функциите, които изпълнява министерството. Той е подчертал, че основните инвестиции на местно ниво са по линия на общините.

Регионалният министър е коментирал кохезионната политика като един от най-важните инструменти на европейско ниво и е подчертал, че България е един от най-добрите примери за ефекта от нея. От 2007 г. регионите в България започнаха, макар и бавно, да догонват средното европейско ниво по определени показатели, но проблемът е, че междурегионалните различия се задълбочават и отчитаме негативна демографска тенденция, е посочил Николай Нанков. Затова усилията ни са насочени към промяна на модела на регионалната политика, създаването на нови инструменти и преодоляването на предизвикателствата на модела "център - периферия", е допълнил той. Министърът е запознал представителите на Християндемократическия съюз с инвестициите по линия на оперативните програми за развитие на регионите през миналия и настоящия програмен период.

В рамките на последните три години, особено през последната, работим усилено за въвеждането на тол система в страната, е съобщил министър Нанков. Той е обяснил, че до момента в България се използва винетната система, която е несправедлив модел. Ако страната ни не е богата на природни и други ресурси, ценност за нас са преминаващите през нашата територия пет европейски транспортни коридора. Прогнозите ни са от средата на 2019 г. пътният сектор да започне да генерира три пъти по-голям ресурс, основно от тежкотоварния трафик, е информира Нанков. За пример той е направил сравнение със ставките в България, Сърбия и Унгария.

Представителите на Християндемократическия съюз са проявили интерес към системата на кадастъра у нас. Те са поставили въпроси и за мерките за повишаване на енергийната ефективност в жилищния сектор. В отговор регионалният министър ги е запознал с целите и изпълнението на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Той е подчертал, че санирането се разглежда не само като опаковане на сградите с дограма и изолация, а изцяло се подобрява енергийната им ефективност. Министърът е отбелязал, че чрез програмата се създават икономически, социални и икономически предпоставки за развитието на жилищния фонд и затова тя ще се надгражда във времето.