Представители на повече от 200 китайски компании са посетили страната ни през 2018 г. като са проучвали възможности за инвестиции и стартиране на съвместни партньорства с български предприятия. Това е съобщил заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на Международна конференция на младите лидери и предприемачи в рамките на формата "16+1", която се провежда в София, цитиран от пресцентъра на министерството.

"Изминалата година бе много важна за България от гледна точка инициативата 16+1 като приехме домакинството на редица престижни форуми - нещо, което се отрази благоприятно и на връзките между бизнеса", казал Александър Манолев.

По думите му развитието на предприемачеството и стартъп общността е от изключително значение за икономиката на България и е сред приоритетите на Министерството на икономиката. Цитирана бе и статистика, според която през последните пет години в България са създадени около 2000 стартъпа. От компаниите, в които са инвестирали инвестиционни фондове, около половината все още съществуват, а 40 процента са получили последващо финансиране.

"Това е и поредната година, през която отчитаме устойчив ръст на двустранния стокообмен между България и Китай", акцентирал зам.-министър Манолев и допълнил, че през първата половина на 2018 г. сме изнесли стоки за над 366 млн. щ.д. за КНР, което е ръст от 10 процента, а двустранният ни стокообмен за изминалата година надхвърля 2 млрд. щ. д.

"Сигурен съм, че с повече подобни събития и с тази активност на двустранните ни отношения, през следващата година не само ще запазим тези резултати, но и ще ги надградим", подчертал още Александър Манолев.

Във форума е участвал и посланикът на Китайската народна република у нас Джан Хайджоу.