Рязката цена на тока за бизнеса може да доведе до фалит на фирми, особени на по-малките, а частните потребители да не си правят илюзии, че рано или късно токът и за тях ще скочи. Това обяви през Би Ти Ви зам-шефът на Асоциацията на индустриалния капитал в България Румен Радев. При тези цени или фирмите ще работят на загуба или ще затворят, опциите не са много, каза той.

Стойността на мегаватчас в понеделник е надхвърлил 250 лева, припомня Би Ти Ви. Фирмите изчисляват, че това е 350 процента увеличение. Така около 130 хиляди компании на свободния пазар ще получат по-високи цени в договорите си от януари. В момента електроцентралите продават енергията с 12% по-скъпо.

Ако тенденцията се запази, експерти предупреждават, че това може да доведе и до по-висока цена на тока за бита от 1 юли. Според регулатора е рано за подобни спекулации.

„Тези, които са съвсем малки, ще пострадат много. Тези, които са присъединени на ниско напрежение, да направят трансформация към регулирания пазар, ще могат поне да преживеят януари-февруари” – с този апел се обърна към бизнеса Радев.

Според него пазарът така или иначе не е свободен, като някои търговци злоупотребяват с договорите си, за да искат все повече и повече за еленергията от клиентите си.

Изпълнителният директор на Българската независима енергийна борса Константин Константинов беше категоричен, че 350-процентовите скокове са моментни и средната цена от началото на годината всъщност е под 39 евро – далеч от цените на някои сделки в понеделник, които уплашиха бизнеса. Според него не е коректно да се цитират моментни стойности.

„Една пещ не се включва според момента”, репликира го Радев, като посочи, че някои производители ще компенсират скъпия ток с по-висока цена на изделията си.

Константинов отбеляза, че цените у нас следват контура на борсовите цени в региона, а вече има и подписано споразумение с немската енергийна борса, което ще позволи фиксирането на цена за дълго време.