За санкция 60 турски лири, или 20 лв., карали наши шофьори да плащат около 13 000 лири

20-30 пъти завишени глоби плащат български превозвачи, чиито камиони са на границата ни с Турция, преди да влязат у нас.

От няколко дни югоизточната ни съседка събира неплатени санкции и толтакси на ГКПП от нашите шофьори. Нито един от тях не може да се прибере, докато не плати между 1000 и 2000 евро кеш или с карта. Глобите са завишени 30-ина пъти.

“Ако водачът няма налични пари, оставя камиона на наказателен паркинг и си тръгва пеша”, оплака се шефът на Камарата на автомобилните превозвачи Петко Ангелов. Два дни поред той ходи до Капъкуле да носи пари, за да освободи камионите си. Твърди, че на въпросния паркинг имало около 200 тира. Негов камион например бил санкциониран с 60 турски лири, което прави около 20 лева. На границата за същия камион поискали 13 200 лири.

“Къде в България,

ако те санкционират

100 лева, ти вземат

10 000”,

недоумява Ангелов.

По същия начин реагира и Младен Трайков, друг голям превозвач. Той разказа, че преди година негов камион е минал по моста на Босфора и системата не го е засякла, за да го таксува 130 лири. В петък на Капъкуле му поискали 13 хил. лири за този пропуск.

Шефът на Камарата на автомобилните превозвачи Петко Ангелов
Шефът на Камарата на автомобилните превозвачи Петко Ангелов

“С очите си видях как с чували изнасят пари от турската митница”, описа Ангелов. Според него не е ясен механизмът, по който се начисляват сумите. Български превозначи

сигнализирали

министъра на

транспорта Росен

Желязков

и той обещал да разговаря с турския посланик. От транспортното министерство казаха, че в понеделник ще имат отговор на въпросите.

“Ако не се реши проблемът, сме готови на крайни мерки, включително и блокиране на границите ни с Турция”, категоричен е Ангелов.

От Съюза на международните превозвачи (СМП) обясниха, че по този начин Турция е решила да си събере неплатените глоби и толтакси. “Ако не са внесени на друго място, издължаването става на граничните пунктове”, посочи изпълнителният директор Йордан Арабаджиев. От компютрите на митническите служители излизали задълженията.

“На нашия сайт сме качили електронен адрес, от който българските транспортни фирми могат да се информират дали имат да плащат глоби в Турция”, допълни Арабаджиев. И предупреди сънародниците ни да спазват стриктно правилата там. “Той не е запознат със ситуацията. На въпросния сайт пише, че мой камион дължи 68 турски лири, а на границата му поискаха 13 000”, контрира Петко Ангелов.

Във връзка с въведената нова система за незабавно плащане на наложените глоби е препоръчително българските граждани стриктно да спазват правилата за движение по пътищата и други разпоредби на територията на Турция, предупредиха от МВнР.