Китай намалява данъците на компаниите за софтуер и интегрални схеми, докато САЩ налагат контрол върху износа. Наблюдатели от индустрията твърдят, че ако китайските компании успеят да заместят чуждестранните доставчици, вероятно американските фирми ще са на загуба, предава "Радио Китай".

Китайското министерство на финансите заяви, че Китай ще предложи преференциално данъчно облагане на компаниите за дизайн на интегрални схеми и софтуер, в опит да подкрепи развитието на индустрията. Те могат да бъдат освободени от плащането на данъци през първите две години, ако са били печеливши преди края на 2018 г., се казва в изявлението на финансовото министерство. Данъкът върху доходите на тези компании ще бъде намален наполовина от 25% на 12,5% за три до пет години, заявиха от министерството.

Изявлението бе направено на фона на ескалиращата търговска война със САЩ. Цел на американската страна е не само да налага мита на китайските стоки, но и да ограничи доставките за китайските ИТ компании.

Повечето електронни устройства, като смратфони и таблети, се сглобяват в Китай, но производителите обикновено използват микрочипове и други части, произведени в САЩ, Япония и Тайван, заяви пред „Global Times" експерт от софтуерната индустрия, пожелал анонимност. Той добави, че Китай полага усилия да разработи свои собствени софтуери и интегрални схеми, за да не разчита толкова много на чуждестранни доставчици, особено от САЩ.

„Правителството предоставя насоки и казва на пазара, че софтуерите и интегралните схеми ще са гореща сфера за инвестиции, което означава, че съответните компании не само ще плащат по-ниски данъци, но и ще получат големи инвестиции", каза Бай Мин, заместник-директор на Института за международни пазарни проучвания към Министерството на търговията.

„Когато Китай е решен да се справи с един проблем, той обикновено намира решение и това е само въпрос на време", посочи експертът от софтуерната индустрия.