Вицепремиерът по икономическата и демографската политика Марияна Николова съобщи по време на парламентарния контрол, че във всички проучвания се отбелязва тенденция на намаляване на относителния дял на недекларирания труд и сивата икономика в страната. Могат да бъдат отбелязани данните на Международната организация на труда /МОТ/, които отчитат намаляване на размера на недекларирания труд в страната, неформалната заетост в България е 15,9 на сто при средно равнище за ЕС - 16,3 на сто, съобщи още Николова, цитирана от БТА.

Тя изтъкна, че отчетеното намаляване на недекларирана заетост се дължи на множество фактори, като посочи сред ключовите - извършването на законодателни промени в трудовото и осигурителното законодателство. Други фактори за намаляване на този вид заетост е междуинституционалното партньорството и доброто взаимодействие със социалните партньори. Предприемат се и действия за справяне с недекларирания труд с трансграничен елемент, каза вицепремиерът и посочи като пример за добра практика за борбата с нелегалната заетост сключените споразумения с Германия, Франция, Нидерландия и Великобритания. В годишния план за дейността на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" /ГИТ/ винаги се планират мерки, насочени към борбата с недекларирания труд, като основен показател за изпълнението е определяне на брой проверки, които следва да бъдат насочени към справянето с този проблем, каза вицепремиерът.

Планират се и информационни кампании, насочени към борбата с недекларирания труд, подготвя се участието на ГИТ в европейската кампания за деклариран труд, която ще се състои през пролетта на 2020 г.

Вицепремиерът заяви, че от особена важност за преодоляването на проблема с този вид заетост е намаляването на степента на обществена толерантност към сивата икономика, както и засилването на доверието в публичната администрация.