Линейната част на газопровода към Гърция - от Стара Загора до Комотини, е пред финал,   заявиха от компанията ICGB, която е негов собственик. наземните съоръжения напредват с добри темпове. 50% от дейностите по изграждане на кранови възли вече са изпълнени. Това беше установено по време на двудневна инспекция на ръководството на ICGB по цялото трасе на газопровода на българска и гръцка територия. От края на февруари всички доставки за българския участък от трасето са завършени, вкалючително тези на забавеното оборудване.

Според последното удължаване на срока, интерконекторът България - Гърция трябва да бъде пуснат в търговска експлоатация до началото на юли. Ако тръбата беше завършена, то по нея щеше да се транспортира азерския газ, за който "Булгаргаз" има дългосрочен договор за доставка на 1 млрд. куб. м на година. В момента той е по-евтин от руския.

„75% от трасето вече са с изпълнени хидротестове, което е и финалната фаза на работата по линейната част. Най-късно до средата на април строителят прогнозира завършване на всички хидротестове, включително и на крановите възли. Станцията при Комотини следва да бъде основен фокус на строителя оттук нататък“, посочи изпълнителният директор на ICGB от гръцка страна Константинос Караянакос.

С оглед събитията в Украйна и все по-належащата нужда за диверсификация на енергийните доставки към България, очакваме от изпълнителя АВАКС да изпълни ангажиментите си при максимално кратки срокове“, изтъкна Теодора Георгиева, изпълнителен директор на ICGB от българска страна. По думите й вече е съставена междуведомствена работна група с представители на всички държавни институции, имащи отношение към проекта, която ще работи за варианти за оптимизиране на административните срокове на процедурите, предшестващи въвеждането в търговска експлоатация на проекта.

„Правим всичко възможно да постигнем 1-ви юли като срок за въвеждане в експлоатация. Благодарни сме за институционалното съдействие по съкращаване на сроковете, където е възможно, но остава изключително важно строителят да изпълни ангажиментите си не по-късно от края на месец май“, посочи Георгиева.

В рамките на инспекцията беше отбелязан напредък по изпълнението на газоизмервателната станция при Стара Загора, която е готова на 80%. Поради забавяне на доставките в Гърция газоизмервателната станция при Комотини е на по-ранен етап на изпълнение и е завършена на 50%. Работи се по изграждането на диспечерски център до Хасково, където строителните дейности са изпълнени на 80% и предстои инсталирането на необходимата техника за контрол и управление на газопровода.

Проектът IGB е от ключово значение за повишаване на сигурността на доставките и за осигуряване на диверсификация на източниците на природен газ за България и региона на Югоизточна Европа. В регионален план IGB ще даде възможност за достъп до газопреносна мрежа за български общини и региони, които до момента не са имали опция за свързаност. Интерконекторът с Гърция е изцяло нов маршрут за пренос на природен газ към Европа и ще даде на България и региона достъп до доставки от нови източници. Проектът ще свърже страната ни с Южния газов коридор и има отлична синергия с големи енергийни проекти като ТАП, ТАНАП, EastMed и LNG терминала при Александруполис.

Проектът IGB (Междусистемна газова връзка Гърция-България) се реализира от смесеното инвестиционно дружество „Ай Си Дже Би” АД, регистрирано в България през 2011 г. с акционери БЕХ (50%) и IGI Poseidon (50%). Съакционерът IGI Poseidon e дружество, регистрирано в Гърция, с акционери гръцката публична газова корпорация DEPA International Projects Single Member S.A. (50%) и италианската енергийна група Edison SpA (50%).

В съответствие с устава си, „Ай Си Джи Би”,  следва да бъде собственик на газопровода IGB, като извършва финансиране на реализацията му, разпределяне на преносния му капацитет и получаване приходите от преноса на природен газ.

Газопроводът IGB се проектира да се свърже с гръцката национална газопреносна система в района на  Комотини (Гърция) и с българската национална газопреносна система в района на  Стара Загора.

Планира се общата дължина на газопровода да е 182 км  и проектен капацитет до 3 млрд. куб. м на година в посока Гърция-България. В зависимост от пазарния интерес към ползване на по-голям капацитет и възможностите на съседните газопреносни системи, капацитетът е проектиран да се увеличи до 5 млрд. куб. м на година, като следва развитието на пазара, позволявайки обратно подаване (от България към Гърция) с допълнително изграждане на компресорна станция. Налице е подписан Меморандум за разбирателство между „Ай Си Джи  Би”  и TAP AG (Транадриатическия газопровод - б.а.) за съвместни действия във връзка с бъдещо свързване на газопровода IGB и с Трансадриатическия газопровод.

Газоизмервателната станция при Комотини.
Газоизмервателната станция при Комотини.