Замразените руски активи да се използват за възстановяване на Украйна, иска председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен

Русия демонстрира, че е ненадежден доставчик на енергия за Европа. Неоправданите ѝ действия по спирането на износа на природен газ за България и Полша и на електричество и газ за Финландия, както и заплахите за подобни действия срещу други европейски държави са показателни за това.

Това се казва в съвместна декларация между САЩ и Европейската комисия относно европейската енергийна сигурност, публикувана на сайта на Белия дом. Европейската комисия и Съединените щати осъдиха използването на енергиен шантаж от страна на Русия и потвърдиха отново ангажимента си за укрепване на енергийната сигурност на Европа, предава БГНЕС.

В цяла Европа - от Скандинавските страни до Балканите, се полагат усилия за диверсифициране на доставките и намаляване на зависимостта от руския газ. От 2020 г. Финландия е свързана с Естония чрез Балтийския конектор - проект, подкрепян от Европейската комисия, който увеличава сигурността на доставките за Финландия и региона. Освен това на 1 май започна търговската експлоатация на междусистемната газова връзка Полша - Литва, която засилва възможностите и устойчивостта на целия балтийски газов пазар и също беше подкрепена чрез Механизма за свързване на Европа на Европейската комисия.

„Европейската комисия и Съединените щати разбират, че е необходимо да се предприемат спешно решителни действия за намаляване на вноса на енергия от Русия. Заедно си партнираме за справяне с тези предизвикателства в рамките на нашата съвместна работна група за енергийна сигурност, обявена на 25 март от президента на САЩ Байдън и председателя на ЕК Фон дер Лайен. Чрез работната група ще продължим да работим за диверсифициране на доставките на природен газ за Европа, като същевременно ускорим внедряването на енергийна ефективност и интелигентни технологии в европейските домове и бизнеси, електрифицираме отоплението и увеличим производството на чиста енергия, за да намалим изцяло търсенето на изкопаеми горива“, се казва в съвместна декларация.

Като важна стъпка към осъществяването на целите на работната група Европейската комисия и Съединените щати приветстват договора на Финландия за наемане на плаващ терминал за внос на втечнен природен газ от американски доставчик, който ще започне да функционира преди края на тази година.

Замразените руски активи трябва да бъдат използвани за възстановяването на Украйна. Това заяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в речта си на Световния икономически форум в Давос.

ЕС "не трябва да остави камък необърнат" за възстановяването на Украйна, "включително, ако е възможно, руските активи, които сме замразили".

Според Фон дер Лайен Русия "третира милиони хора не като човешки същества, а като безлично население, което трябва да бъде преместено или контролирано, или поставено като буфер между военни сили, опитвайки се да потъпче стремежите на цял един народ с танкове".

Тази "агресия трябва да бъде стратегически провал", каза тя и подчерта, че "Украйна трябва да спечели тази война".

Тя обеща, че ЕС и международните партньори "ръка за ръка ще помогнат на Украйна да се издигне от пепелта", дори ако това изисква "колосална работа".

Фон дер Лайен обвини Русия, че използва енергийните доставки и продоволствената сигурност като глобално оръжие.

Правейки сравнение между решенията на съветския лидер Йосиф Сталин за голодомора през 30-те години на миналия век, тя заяви, че днес "армията на Кремъл конфискува запасите от зърно и машините", а "руската артилерия бомбардира складовете за зърно в цяла Украйна".

По предложение на Европейската комисия ЕС ще създаде международна платформа за дарения, управлявана съвместно от изпълнителния орган на ЕС и Украйна, която ще съчетава реформи и инвестиции, каза тя.

От началото на войната на 24 февруари досега ЕС е отпуснал 2 млрд. евро военна помощ за Украйна и е мобилизирал повече от 4 млрд. евро за макрофинансова помощ, хуманитарна помощ и подкрепа за държавите от ЕС, които приемат бежанци от Украйна.

Тя прие и пет пакета от санкции срещу Русия, насочени срещу отделни лица, включително руския президент Владимир Путин и външния министър Сергей Лавров, както и забрана за износ на луксозни стоки и внос на въглища и изключване на руските и беларуските банки от използването на международната платежна система SWIFT.

Миналата седмица Фон дер Лайен обяви допълнителен пакет от макрофинансова помощ за Украйна в размер на 9 млрд. евро, който се очаква да бъде одобрен от лидерите на ЕС на срещата на върха следващата седмица.

СНИМКА: Pixabay
СНИМКА: Pixabay