В момента в България няма недостиг на газ, заяви по Нова тв енергийният експерт Иван Хиновски. Поради това нямало нужда от мерки за пестене, каквито вземали други държави от Европа. Той каза още, че наистина България купува и руски газ, но през търговци. Според него газът ще поевтинява, защото падали котировките на петрола.
Русия продава по-малко газ в Европа и това създава натиск върху цената, заяви икономистът Лъчезар Богданов. Но високата цена давала възможност за доставки от други източници, допълни той, и даде пример с това, че идва все повече втечнен газ. Според Богданов големите индустриални предприятия сами може да си потърсят доставчици извън "Булгаргаз" и даде пример, че рафинерията в Бургас вече го е направила.
Ако има недостиг, ще се наложи някои производства да бъдат спрени, България има кризисен план за такава ситуация, каза Кирил Темелков, зам.-председател на Българската газова асоциация. В България действали над 30 търговци, а 10 от тях имали дългосрочни договори с международни доставчици и те можели да осигурят допълнителни количества. Не било работа на енергийното министерство да договаря количества, това било задача на "Булгаргаз".
България трябва да побърза с купуването на слотове и капацитет, през които да се правят доставките, заяви енергийният експерт Виктор Минчев.
Според експертите не се очаква значително поскъпване на газа занапред, очаквало се тя да се задържи. Идващата зима щяла да бъде малко по-тежка от предишната, но имало резерви за пестене на газ от големите потребители, за да няма недостиг.