С минимална заплата българинът може да си купи само 8 пъти най-нужните продукти, румънецът два пъти повече, а германецът - 32 пъти

Сиренето, млякото и олиото са с едни от най-високите цени в ЕС. У нас килограм сирене струва 9,61 евро, а в Испания - 6,4 евро. Цените на олиото в България падат на годишна база с около 21%, но все още държи една от най-високите цени в ЕС. Литър е с цена от 2,03 евро, а в Румъния е два пъти по-евтино. Това показа изследването на КНСБ за наблюдението на потребителските цени и нужната заплата за издръжка към юни.  

За да живее един работещ нормално са му нужни чисто 1453 лв., ако живее сам. Ако има семейство с дете - 2615 лева. За пръв път от 2013 г. издръжката намалява за второто тримесечие на годината, но само с 0,1%. С под 1000 лева обаче живеят 1/3 от работещите.

Минималната заплата у нас е 930 лева (477 евро), като тя остава най-ниската в ЕС, а след нас в Европа остават само  Албания с 385 евро. Пред нас са три държави, които не са членки на ЕС - Черна гора (533 евро), Сърбия (544 евро) и Турция (613 евро). Най-висока продължава да е в Люксембург - 2571 евро. 

У нас минималната заплата за месец всъщност е седмичната за един германец

Разходът за труд у нас на час пък е 9,3 евро, а над 40 евро е в девет държави като Люксембург, Дания, Белгия, Нидерландия, Франция, Австрия. 

С минимална заплата у нас можем да си купим едва 8,4 пъти малката потребителска кошница от 20 жизнено важни стоки - хляб, сирене, месо и бензин. В държави като Испания, Франция, Нидерландия и Германия с една МРЗ човек може да си купи същата кошница около 30 пъти.

За една година в България цената на кошницата нараства едва с 0,6%, но тази статистика е подвеждаща, защото единствените продукти, чиято цена е намаляла, всъщност са зеленчуците и олиото. Най-голям спад има в цената на зелето - почти 24%. С около 20% е паднала цената на килограм картофи.

За почти всеки друг продукт има годишно нарастване на цените.

Най-много се е увеличила цената за килограм кайма - с цели 11,9%,

следвана от тази на ябълките - 11,2%. Ако искаме да си купим килограм кренвирши, ще трябва да платим 9,5% повече, пилето е поскъпнало с 7,5% на килограм. Единственото месо, чиято цена е намаляла, е свинското без кост - с около 2%.

КНСБ настоява в бюджета за следващата година да бъдат заложени достатъчно средства за обща хоризонтална политика по доходите, която да води до поне 10% ръст на заплатите в опити да настигнем останалите членки на ЕС.