За три години Vivacom е дарил близо 140 000 лв. за отборите по природни науки, които успяха само през 2023 година да спечелят 90 медала

България спечели три златни, един сребърен и три бронзови медала от олимпиадата в Париж това лято. И това стана повод за гордост, че все още страната ни е олимпийска сила.

Но има и едни други български олимпийци, които традиционно заемат винаги челните места. Това са момчетата и момичетата, които участват в международните състезания и олимпиади по природни науки. И те всяка година прославят страната ни по света и се превръщат в повод за национална гордост.

За да се стиге до завоюването на почетните медали обаче трябва да се измине дълъг и нелек път на обучение, стотици решени задачи и хиляди часове подготовка. Защото олимпийски шампион де става с много труд и подкрепа от родители, учители и преподаватели. Разбира се, необходима е и финансова подкрепа, защото голяма част от международните олимпиади се провеждат в далечни държави като Бразилия, Саудитска Арабия, Египет.

За обезпечаването на подготовката и пътуването помагат и компании като Vivacom. Телекомът подкрепя олимпийците вече трета година, като до момента е дарил близо 140 000 лв. за подготовката и участието им в международни състезания и олимпиади. Средствата са използвани за подготовката и участието на младите български олимпийци от осемте отбора по биология, математика, астрономия, информатика, лингвистика, физика, химия и изкуствен интелект в международни състезания и олимпиади. Ключова рола има и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН). Организацията подкрепя младите таланти, като им осигурява необходимите условия за подготовка и участие в олимпиадите.

Пътят от ученическата скамейка до златните медали минава условно през няколко етапа - от проявата на интерес към съответната сфера, през задълбочаване на познанията и участието в национални състезания до цялостната подготовка и международни олимпиади.

Всичко започва с любопитството, което децата проявяват към света около тях още в ранна възраст. Важната роля тук е на техните родители и учители, които с подкрепа и внимание могат да насърчат любопитството да се превърне в сериозен интерес.

След това идва откритието на конкретната сфера. Това обикновено се случва след 6-и клас, когато химията, биологията и физиката се обособяват като отделни предмети.

Тогава се появяват и вдъхновяващи учители, които успяват да разпалят страстта и интереса на децата, вдъхват им кураж и увереност и ги провокират да мислят, да търсят и да опитват. Това е времето за участие в общинските, областните и националните кръгове на олимпиадите.

И както казват французите - апетитът идва с яденето, то жаждата на младите таланти за нови знания ги отвежда извън пределите на класната стая. Провокира ги да посещават специализирани школи, да търсят допълнителни материали, да се организират в групи и дори да се подготвят сами.

За да стане част от разширения национален отбор по дадена наука, ученикът няколко години участва в националния кръг на олимпиадата, като за най-престижните международни състезания се излъчват младежите, класирали се на първите места в националния кръг в 10-и, 11-и и 12-и клас. Веднъж заели мястото си, младите таланти участват в интензивен подбор, подготвен от ръководителите на отборите. Сред тях са университетски преподаватели, професори от институти на БАН, някои от най-добрите учители по природни науки в страната.

После идват финални изпити, за да се стигне до това да си част от националните отбори по химия, физика, биология, математика, информатика, астрономия, лингвистика и изкуствен интелект.

Според Николай Андреев инвестицията в развитието на младите таланти е инвестиция в бъдещето, защото това са следващите учени, лекари и учители. Затова Vivacom вече трета година подкрепяме отборите по природни науки.

Затова всеки път, когато чуете, че български ученик е спечелил медал от международна олимпиада по природни науки, трябва да знаете, че не е случайно. Той, заедно с неговите учители и ръководители, в продължение на пет до десет години са се трудили за този резултат.

"Талантливите български ученици традиционно са едни от най-добрите в целия свят и представят гордо България на международни състезания и олимпиади. Вярваме, че инвестицията в развитието на техните таланти е инвестиция в бъдещето, защото това са следващите учени, лекари и учители. Затова ние във Vivacom вече трета година подкрепяме отборите по природни науки", коментира Николай Андреев - главен изпълнителен директор на Vivacom.

Само за 2023 година българските олимпийци по природни науки са спечелили общо 90 медала - 17 златни, 32 сребърни и 41 бронзови. Те са от световни, европейски и балкански олимпиади. Важно е да се отбележи, че 42 от тях са от най-престижните международни олимпиади по математика, физика, химия, биология, лингвистика, информатика, астрофизика и астрономия. Това лято също бе изпълнено с множество участия на престижни международни олимпиади в държави като Бразилия, Саудитска Арабия, Иран и Египет.

“Българските олимпийци са граждани на света. Те създават здрави приятелства в рамките на техните отбори, но и отвъд - със състезатели от всички континенти, с които съперничат, но и дискутират и решават задачи заедно, забавляват се. Те създават по-умно, по-добро, по-мирно бъдеще, развявайки гордо българския флаг. За нас остава да подкрепим тяхната кауза - от името на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки благодаря на Vivacom за дългосрочното партньорство и се надявам то да продължи занапред”, казва Елена Маринова, заместник-председател на управителния съвет на сдружението.

Български ученици завоюваха два отборни бронзови медала и златна награда на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект.
Български ученици завоюваха два отборни бронзови медала и златна награда на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект.

България бе домакин на първото международно състезание по изкуствен интелект

Страната ни завоюва два отборни бронзови медала и златна награда

Български ученици завоюваха два отборни бронзови медала и златна награда на първата Международна олимпиада по изкуствен интелект (IOAI), която се проведе в Бургас от 9 до 15 август. Тя събра рекорден брой участници - около 200 ученици от близо 40 държави от цял свят, които в продължение на 6 дни работиха по иновативни проекти и решения.

Събитието се реализира с основната подкрепа на Vivacom. Телекомът предостави неограничена интернет свързаност на максимална скорост, за да гарантира необходимия капацитет и стабилност на връзката за провеждането на състезание от такъв мащаб. Учениците разчитаха на най-голямата 5G мрежа в България, за да създават, използват и усъвършенстват технологиите за изкуствен интелект.

Vivacom предостави и финансова подкрепа в размер на 10 000 лв., както и осигури специални награди за най-добре представилите се ученици, които се сдобиха с актуалните безжични слушалки NothingEar 1. Сред тях са и членовете на двата български отбора, които се отличиха с техните знания и умения в областта на изкуствения интелект и спечелиха два отборни бронзови медала от научна част на състезанието и златно отличие от практическата част, където се класираха на абсолютно първо място.

Първият кръг на олимпиадата беше посветен на машинното обучение, обработката на естествен език и компютърно зрение.Учениците разработваха нови AI модели и решаваха проблеми, които имитират реални научни изследвания. В него златните медали спечелиха двата отбора на Сингапур, Полша и Летово.

В практическия кръг на олимпиадата взе участие най-успешната вокална изпълнителка на съвременната българска сцена - Мария Илиева, която създаде специален ремикс на един от последните си хитове "Любов". На базата на него състезателите генерираха визуализации с помощта на набор от инструменти, използващи изкуствен интелект, и създадоха обложка и видеоклип за сингъла на българската поп звезда. В този етап най-добре се представиха отборите на България, Полша, Австралия и САЩ, които завоюваха златни отличия.

Домакин на следващата Международна олимпиада по изкуствен интелект ще бъде Пекин, а неин основател си остава фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи - Лора Динева, Елена Маринова, Росица Декова, Александър Велинов и Ива Гумнишка, които продължават националната традиция в областта на международните научни състезания. В България са основани Международната олимпиада по информатика през 1989 г., Международната олимпиада по лингвистика през 2003г. и Европейската младежка олимпиада по информатика през 2017 г.

Отборът по биология отново сред най-добрите в света

Българските олимпийци по биология отново са сред най-добрите в света. Младите таланти спечелиха пълен комплект медали - златен, сребърен и бронзов, както и почетна грамота, от 35-ата Международна олимпиада по биология - най-престижният турнир по дисциплината в света.

Виктор Лилов (СМГ) спечели златен медали се класира в топ 10 в света. Момчил Петков (НПМГ) грабна среброто, Виктор-Александър Раданов (СМГ) - бронз, а Явор Банов (ППМГ Бургас) взе почетна грамота.

Младежите завоюваха медалите след като премериха знания с най-добрите 320 състезатели по биология от 80 държави в целия свят. Техни ръководители в Казахстан бяха проф. д-р Албена Йорданова (Медицински факултет, СУ), главен асистент д-р Радослав Александров (Институт по Молекулярна биология, БАН) и докторантът Теодор Трифонов (Институт по биоразнообразие, БАН).

Според Николай Андреев инвестицията в развитието на младите таланти е инвестиция в бъдещето, защото това са следващите учени, лекари и учители. Затова Vivacom вече трета година подкрепяме отборите по природни науки.
Според Николай Андреев инвестицията в развитието на младите таланти е инвестиция в бъдещето, защото това са следващите учени, лекари и учители. Затова Vivacom вече трета година подкрепяме отборите по природни науки.