Променят спешно наредба, за да отърве България глоба от ЕК
Забранява се пускането на пазара на натурална минерална вода, добивана от един и същи извор, с различни търговски наименования. Същото изискване се прилага и за изворните води. Това предвижда наредба, публикувана от Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане.
Спешното приемане на новите текстове се налага, защото България е на крачка от налагането на санкции за неправилно транспониране на директива.
Еврокомисията заплаши страната през април 2023 г., че ще сезира Съда на ЕС, ако продължава да позволява предлагането на пазара на бутилирани минерални и изворни води от един и същ извор, но с различни търговски марки. В мотивите ЕК пише, че това води до заблуждение на потребителите и те не получават ясна информация за извора от описанието на етикетите.
Според новата наредба на етикетите на бутилираната минерална вода трябва да са написани задължително името и мястото на експлоатация на извора, данни от физикохимичния и химичния анализ на водата - съдържание на аниони, катиони и микроелементи, стойности за обща минерализация, електропроводимост и активна реакция.
Освен това,
ако има съдържание на флуорид над 1,5 милиграма на литър, на етикета задължително се изписва това
с уточнението, че не е подходяща за всекидневна употреба от кърмачета и деца под 7-годишна възраст.
Надписът се поставя в непосредствена близост до търговското описание на продукта и трябва да е ясно различим. Ако има обработка с обогатен с озон въздух, задължително да бъде посочено.
Същите са изискванията и при етикетирането на изворната вода. А ако при производството на безалкохолни напитки е използвана изворна или натурална минерална вода, също трябва да бъде обозначено.
С новите текстове се определят и изискванията към мястото на добив и условията на експлоатация на съоръженията.
Бутилирана и пусната на пазара минерална и изворна вода може да бъде само тази, чиято конструкция на използваните за добива й едно или повече съоръжения осигурява защита от замърсяване.
Режимът и условията на добиване трябва да са постоянни
и да не водят до промяна на физикохимичните, химичните, радиологичните и микробиологичните качества, като запазват нейния специфичен характер. Освен това водата се довежда до бутилиращото предприятие чрез директна тръбопроводна връзка, а за всяко от използваните за добива съоръжения има и изградена санитарно-охранителна зона.
Както за минералната, така и за изворната вода трябва да има издаден сертификат от министъра на здравеопазването или негов заместник, който да удостоверява, че по произход, състав и свойства продуктът е подходящ за бутилиране за питейни цели.