Премиерът Росен Желязков се подписа върху тръба на новия газопровод, който увеличава с 50 на сто възможностите за пренос на газ от Гърция. За първите реални действия по изграждането на Вертикалния газов коридор дойдоха на полето при село Микрево външният министър на Унгария Петер Сиярто и министърът на околната среда и енергетиката на Гърция Ставрост Папаставру. Сиятро благодари на България, че е надежден партньор и видя в новия газопровод възможности за доставки през България и Румъния. Тук бяха и посланиците на страните по коридора.

Българският министър на енергетиката Жечо Станков заяви, че само за две години се е случило невъзможното: Гърция, България, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова се обединяват за вертикалния газов коридор, като се увеличава капацитетът на съществуващи газопроводи и компресорни станции и се строят малко нови. Инициативата е на България.

Той заяви още, че тръбите за 49 газопровода са доставени от Индия на пристанището в Бургас през март, а днес - 30 дни след началото на строителството са разчистени 30 км от трасето, заварени са 15 км, а вече под земята са 3 км. Изпълнител на проекта са фирми от групата на "Главболгарстрой".

Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов обяви, че операторите на газопроводите в Гърция, България и Руминия са се съгласили да предложат на Украйна продукт за пренос на газ с 25 на сто по-ниски такси, като израз на солидарност.

Премиерът Желязков каза, че евтината енергия е комбинация между газ и доставката му. "Колкото повече, толкова повече", цитира той култовата фраза на Мечо Пух.