Volvo ще започне да разработва различни технологии за своите коли, насочени към китайски и западни клиенти, тъй като световната търговия става все по-фрагментирана през последните години, заяви главният изпълнителен директор на компанията Хокан Самуелсон.
"Нашата цел е да имаме две версии на софтуера, компонентите и компютърът в колата. Трябва да имаме западната версия и китайска. Това е нещо, с което просто трябва да живеем и да се адаптираме", казва Самюелсон на симпозиума EVS38 в Гьотеборг.
От 2010 г. Volvo е мажоритарен дял от китайската Geely Holding Group.
Без да адаптира продуктите си към различните пазари, китайският отдел за научноизследователска и развойна дейност на компанията би могъл да усложни износа за САЩ, като се има предвид, че Вашингтон се опитва да се отдалечи от китайските технологии.
Самюелсон иска да промени подхода на компанията към китайския пазар, адаптирайки го към местните изисквания: „"рябва да се вслушваме повече в местните хора в региона и да се адаптираме към техните навици и вкусове, а може би и да имаме някои специални автомобили за китайския пазар."
Самюелсон посочи новия XC70, plug-in хибрид с удължен пробег, наскоро представен на китайските купувачи, който има за цел да отнеме пазарен дял от конкуренти като китайската марка BYD.