Председателят на Икономическия и социален съвет (ИСС) Зорница Русинова заяви, че гражданският контрол в момента е един от най-сигурните начини да пресечем опитите за спекула на цените при процеса на въвеждането на еврото. Това се случи по време на Национална дискусия „Ефектът на еврозоната. Говори опитът на страни членки", която се провежда в Министерския съвет, предаде БТА.

Русинова призова хората да бъдат активни и уточни, че заради нуждата от активност от 8 август 2025 г. ще започне двойното обозначаване на цените във всички магазини. "Нека, ако хората видят, че цената на определена стока се е променила в рамките на една седмица, да сигнализират Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за защита на потребителите (КЗП), дори и местните власти", призова още председателят на ИСС.

Тя отбеляза, че по време на днешната дискусия ще бъде коментирана от представители на работодатели, синдикати и граждани евентуалната спекула с цените. Русинова посочи, че това е и една от причините да се състои днешният форум. Да започнем сериозно обсъждане на страховете на хората, заяви тя.

Според председателя на ИСС прави впечатление, че едни и същи търговски вериги покачват цените си, но извън София. Днес чухме и от министър-председателя и от контролните органи, че има добра организация. Надявам се, да видим резултат от координацията на всички контролни органи, защото цените, доходите и начинът, по който следващите дни ще стигнем до това България да ползва еврото от януари 2026 г., са изключително важни, изтъкна Русинова.

По думите ѝ най-важната тема е какви са контролните механизми на държавата по отношение на спекулиране с цените. "Да се направи така, че цената да е същата както в София, така и например в Монтана, Пазарджик и други", коментира тя. Зорница Русинова обърна внимание, че оттук нататък ИСС започва ясно разясняване как ще се обменят средствата, като посъветва гражданите да не бързат да обменят валута, а да изчакат влизането ни в еврозоната.