Първите дни на месец юли донесоха обрат в низходящия тренд на цените на зърнените стоки по световните борсови пазари и котировките тръгнаха нагоре, предаде БТА. Агрометеорологичният фактор е в основата на този обрат, тъй като изключително сухото и горещо време в голяма част от Стария континент започва да буди множество притеснения относно състоянието на посевите и техния добивен потенциал, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).

В Чикаго пшеницата за доставка през юли, след серия от спадове, тази седмица се повишава с 8 долара до 224 долара за тон. Във Франция има леко покачване - с 2 евро до 195 евро за тон. Украйна и Русия единодушно добавят по 3 долара до цени от съответно 229 и 226 долара за тон. 

Движението на цената при царевицата за доставка през юли също върви нагоре. В САЩ се наблюдава поскъпване със 7 долара до 199 долара за тон. Във Франция котировките също се повишават - с 5 евро до 192 евро за тон. В Украйна остава старата цена от 238 долара за тон.

Рапицата на борсата "Юронекст" (Euronext) за доставка през август 2025 година, която няколко месеца отбелязва сериозни пикове и спадове, в първите дни на юли продължава да отстъпва - с минус 16 евро до 461 евро за тон. 

Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам, които също преживяха множество сривове и възходи в последните три месеца, тази седмица скачат само с 5 долара до 1215 долара за тон.

Рафинираната захар за доставка през август тази седмица отново поема колебливо нагоре с плюс 3,60 долара до 481,50 долара за тон на борсата в Лондон.

Търговията със зърнени стоки на Софийската стокова борса остава спокойна. Продължава търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон, и остава предлагането на голямо количество хлебна пшеница на 650 лева за тон.

Цените на основните хранителни стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Има множество оферти за продажба на семена и ядки на цени, вариращи от 2500 до 6800 лева за тон.

В подкръг "Индустриални стоки" на ССБ сделки има за дърва за огрев на 150 лева за кубичен метър, въглища, тип Донбас, на 770 лева за тон и дървесни пелети на 750 лева за тон.