Европейският съюз (ЕС) все по-често търгува с държави с автократични режими, често финансирайки тяхната експанзионистична политика. Това пък потенциално подхранва екзистенциалното предизвикателство пред самия съюз, предава Ройтерс, цитирана от БТА, позовавайки се на днешна публикация на Европейската централна банка (ЕЦБ), публикувана на страницата ѝ.
ЕС отдавна се гордее, че провежда икономическа политика, основана на ценности, като в търговските отношения се вземат предвид фактори като социална справедливост, права на човека, трудови правила и екологични стандарти. Реалността обаче е доста по-различна и търговията с автократични режими непрекъснато нараства от 1999 г. до налагането на широкообхватните санкции на Русия след нахлуването ѝ в Украйна, пише в публикацията на ЕЦБ, чиито автори са икономистите от институцията Клаудия Маркини и Александър Попов.
"Нашите констатации показват, че въпреки обещанията си ЕС наистина все по-често търгува с държави, управлявани от автократи и диктатори", пише в публикацията, която не отразява възгледите на ЕЦБ. Прекъсване на тази тенденция се наблюдава едва отскоро.
Тази промяна се дължи както на пренасочване на вноса в полза на по-малко демократични страни, така и на влошаването на качеството на демократичното управление сред настоящите търговски партньори на съюза.
"Търговията с диктатори" е равносилна на генериране на печалби за режими, които често имат ясно изразена експанзионистична и милитаристична програма", пише в публикацията, като се допълва, че "в крайна сметка това може да се превърне в екзистенциално предизвикателство за ЕС".
В статията обаче се отхвърля аргумента, че виновник за това е увеличената търговия с Китай, като се твърди, че подобна тенденция може да се наблюдава, дори ако Пекин бъде изключен от този анализ.
В проучването се оспорва и твърдението, че самата демокрация е в упадък. Вместо това се пояснява, че средностатистически държавите извън ЕС са станали по-демократични.
Освен заплахите за репутацията тенденцията е обезпокоителна и поради факта, че много от ключовите ресурси, необходими за екологичния преход на ЕС, се намират именно в държави, управлявани от автократични режими, пише още в анализа.
"Нашите констатации показват, че преходът към зелена икономика е свързан с компромис", пишат икономистите от ЕЦБ, допълвайки, че "съвременните нисковъглеродни технологии разчитат на редица редкоземни елементи, които обикновено се намират в страни с автократични режими".