Европейският борсов индекс завърши с понижение от 0,38 на сто на 10 юли на ниво от 24 456,81 пункта. След като достигна рекордно висока стойност в началото на търговията, в крайна сметка водещият борсов индекс във Франкфурт DAX леко се понижи, предаде БТА.
Индексът на средните по големина публични компании MDax се повиши с 0,36 на сто до 31 649,14 пункта. Индексът на германските компании с малка капитализация SDax продължи рекордния си ход и в крайна сметка добави почти 1 на сто, предаде ДПА.
EuroStoxx50, водещият индекс на еврозоната, също се сви леко - с 0,1 на сто до 5438 пункта.
Водещият британски индекс FTSE 100 не се поддаде на общите опасения за търговията в четвъртък и достигна рекордно високи стойности. Това стана главно благодарение на сектора на суровините, който поведе останалите сектори. Британският бенчмарк добави 1,23 на сто към стойността си до 8975,66 пункта. Малко преди края на търговията бяха необходими по-малко от 20 пункта, за да премине FTSE 100 за първи път в историята си границата от 9000 пункта.
В Париж CAC 40 също е на зелена територия, добавяйки 0,3 на сто към стойността си до 7902,25 пункта.
Швейцарският индекс SMI се повиши с 1,04 на сто до 12 131,94 пункта.
Еврото отслабва леко до 1,1674 долара.
Предвид неотдавнашното значително нарастване на курсовете настроението на фондовите пазари остава благоприятно. Според пазарния анализатор Йохен Щанцл от търговеца "Си Ем Си Маркетс" (CMC Markets) инвеститорите разчитат на потвърждение на доверието си с настъпването на сезона на отчетите. "Страхът, че синьото писмо от Вашингтон все пак може да дойде, накара някои инвеститори отново да бъдат по-предпазливи днес", коментира още той, обобщавайки настроенията.
Подобно на други експерти и портфолио мениджърът Томас Алтман от базирания във Франкфурт мениджър на активи "Кю Си Партнърс" (QC Partners) предупреждава да не се подценява потенциалното въздействие на по-нататъшни решения за митата в САЩ върху инфлацията, растежа и цените на акциите. За много инвеститори "вече е настъпил известен ефект на отрезвяване".
Въздействието на търговската политика на президента на САЩ Доналд Тръмп може да се види например в обявяването на по-високи мита върху вноса на мед от началото на август. Това предизвика рекордно високи стойности на цената на медта, търгувана в САЩ.