Годишното поскъпване е най-високото от края на 2023 година насам
Типично летни харчове като хотелско настаняване, разходи за култура и развлечения, ресторанти и транспорт успяха да надуят месечната инфлация през юни до 0,4%, сочат данни, които НСИ публикува във вторник.
През последните два месеца - периода, докато ЕК и ЕЦБ изготвяха конвергентните доклади за България, месечната инфлация беше в рамките на 0 процента, или имаше дефлация.
Въпреки че храните този път почти не участват във вдигането на цените
- отбелязват поскъпване от едва 0,1% на месечна база, те са сред най-поскъпналите стоки за последните 12 месеца - със 7,5% спрямо юни 2024 г. Алкохолът и цигарите са поскъпнали за последната година с 6,9%. Но първенството държат ресторантите, чиито цени са се вдигнали с 10,6% за последната година, и развлеченията - с 9,9%. Така средната годишна инфлация през юни стига до рекордните 4,4%. За последен път толкова висок годишен индекс имаше през декември 2023 г., когато беше 4,7%.
Макар и по-висока от преди, годишната инфлация в България
все още е в рамките на нормата и на прогнозите
Например БНБ очаква тази година средната годишна инфлация да се ускори до 3,8%, което все още не е станало. Освен това дори с 4,4% годишна инфлация страната се вмества в ценовия критерий за еврозоната, тъй като това е подвижен критерий и се изменя в зависимост от инфлацията в останалите страни-членки на еврозоната. Но дори да не беше така, решението за присъединяване към единната евровалута вече е взето.
През юни цените на пътническите превози с влак
са се вдигнали с 19,9%,
а хотелите във ваканционни центрове и курорти - с 12,5%, сочат данните.
Има забележимо поскъпване и на разходите за автомобилен транспорт, тъй като за първи път от месеци насам се отчита вдигане на цените на бензина и на дизела - с по 1,3%. Услугите на медицински лаборатории са поскъпнали с 1,45 само през юни, а с по-малко - и на лекарските и стоматологичните услуги, както и на лекарствата.