Изказването на президента на САЩ Доналд Тръмп, че няма да уволни председателя на Управлението на федералния резерв Джером Пауъл, внесе известно успокоение на пазарите на Стария континент в четвъртък. Всички водещи европейски индекси приключиха сесиите си с ръстове, предаде ДПА.
Водещият за еврозоната индекс EuroStoxx50 приключи сесията с ръст от 1,4 на сто на ниво от 5372 пункта. Водещият германски бенчмарк Dax се повиши с 1,51 на сто до 24 370,93 пункта. Това се случи след пет последователни търговски дни с понижения. Индексът MDax на акциите със средна пазарна капитализация се повиши с 0,96 на сто до 31 014,83 пункта. В Париж CAC 40 добави 1,29 на сто до 7822 пункта, пише БТА.
Извън валутната зона швейцарският индекс SMI се повиши с 0,43 на сто до 11 961,87 пункта днес. В средата на седмицата той се представи значително по-добре от водещия индекс на еврозоната. Британският FTSE 100 се представи по подобен начин, като нарасна с 0,52 на сто до 8972,64 пункта.
Търговията беше подпомогната от факта, че подновените спекулации за предстоящо уволнение на председателя на УФР Джером Пауъл, които се появиха в края на търговията предишния ден, не се оправдаха. Инвеститорите в Ню Йорк също не бяха изплашени за дълго, тъй като президентът на САЩ Доналд Тръмп бързо опроверга съответните медийни съобщения.
"Не, нямаме (подобни) планове", каза Тръмп, когато беше попитан дали иска да уволни Пауъл. По-рано медиите съобщиха, че той иска да отстрани Пауъл от длъжността му в най-скоро време. Той отдавна е трън в очите на президента на САЩ. Тръмп многократно призовава за намаляване на основните лихвени проценти, докато Пауъл се противопоставя на това.
Като президент на САЩ Тръмп няма пряка власт да уволни председателя на УФР, пише пазарният анализатор Йенс Клет от търговската компания Екс Ти Би (XTB) и добавя: "Пазарът осъзнава, че ръцете на Тръмп са вързани, както от тази, така и от другата страна на Атлантическия океан".
Президентът на Нюйоркската централна банка и член на УФР Джон Уилямс подчерта независимостта на централната банка на фона на острите критики на Тръмп към Пауъл. Една независима централна банка би постигнала по-добри резултати за страната по отношение на ценовата и икономическата стабилност, каза Уилямс. Той също така очаква търговската политика на правителството на САЩ да окаже по-голямо влияние върху инфлацията през следващите месеци. Ето защо настоящата рестриктивна позиция на УФР е "напълно подходяща", смята Уилямс.
Инвеститорите също така залагат, че САЩ и Европейският съюз ще успеят да постигнат споразумение в митническия спор преди изтичането на определения от Тръмп краен срок, след който ще влязат в сила високите мита - на 1 август.
Освен това днес бяха публикувани солидни икономически данни за САЩ. Продажбите в сектора на търговията на дребно в САЩ нараснаха значително повече от очакваното през юни. А заявленията за обезщетения при безработица в САЩ намаляват за пета поредна седмица до най-ниското ниво от средата на април, което показва устойчивост на пазара на труда в страната. Действителният брой на първоначалните молби за помощи при безработица възлезе на 221 000, което е забележим спад в сравнение с прогнозираните 233 000. Това намаление се разглежда като положителен или "бичи" знак за щатския долар.
Индексът DAX получи тласък в днешната сесия от ръста на цената на акциите на "Сименс" (Siemens). Акциите поскъпнаха с 4,1 на сто, като се възползваха от изненадващо добрите данни на швейцарската индустриална група АББ . Нейните акции поскъпнаха с 9,9 на сто в Цюрих, след като корпорацията отчете ръст на печалбата и приходите и потвърди годишната си прогноза.
В късните следобедни часове една тройунция злато струваше 3327 долара в Лондон - с 20 долара по-малко в сравнение с предходния ден.