Националният фонд за естествени науки на Китай публикува насоки за Програмата за международно сътрудничество за устойчиво развитие през 2026 г.
Тазгодишната програма ще се фокусира върху ключовите предизвикателства в глобалното устойчиво развитие, съчетавайки общите предизвикателства с глобалните научно-технологични постижения. Тя ще осигури съвместно финансиране с международни партньорски организации в области като науки за живота и здравето, развитие на зелени ресурси, биоразнообразие, климатични промени, селскостопански и хранителни науки, както и морски науки.
Първата група международни партньорски организации включва Фондацията за научни изследвания на Сао Пауло от Бразилия, Държавната агенция за научни изследвания от Испания, Монголската фондация за наука и технологии и Тайландската агенция за научни изследвания и иновации. Програмата на ООН за околната среда, Консултативната група за международни селскостопански изследвания и Международният институт за приложна системна анализа също са сред първата група партньорски организации.
В насоките се подчертава, че проектните предложения трябва да акцентират върху развитието на млади таланти и изграждането на мрежи за многостранно сътрудничество. В тях също така се насърчават изследователски екипи от различни дисциплинарни области да подават съвместни кандидатури.
