Това заявиха по време на срещите си с министъра на икономиката Теодор Седларски представители на бизнеса от Североизточна България
Министърът на икономиката Теодор Седларски и част от неговия екип посетиха в края на изминалата седмица няколко от най-големите индустриални предприятия в Североизточна България: „Солвей Соди” , „Девня цимент”, „Агрополихим” , „Алкомет” и „Амилум България”. По време на срещите си министърът се запозна с проблемите, чието решаване би ги направило още по-конкурентоспособни. Най-големият e намирането на необходимите за развитието им кадри, липсата им ще създаде непреодолими проблеми пред реализацията на бъдещите им планове.
По време на срещата в „Солвей Соди” бяха обсъдени възможността за кандидатстване по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, бъдещите планове за разширяване на дейността на предприятието, водоснабдяването на индустриалните предприятия в района, бъдещето на пристанище „Варна-Запад“ и др. Основен акцент беше образованието и необходимостта от привличането на млади хора, включително завършили в чужбина, както и начините за повишаване на интереса на учениците и студентите към инженерните специалности.
В „Девня цимент“ сред обсъдените въпроси бяха засилване на диалога между бизнеса и държавните и местни власти, подобряването на организацията за оползотворяване на отпадъците, нивото на информираност на общините и населението за ползите от използването на RDF-горивото. И на тази среща беше обсъдена възможността за участие в оперативните програми на ЕС, както и бъдещите планове за развитието на пристанище „Варна-Запад” като ключово за развитието на всички фирми, работещи на територията на община Девня. На представителите на Министерството на икономиката бяха представени последните разработки на иновативни продукти на „Девня цимент” АД и възможностите, които предоставят, като прозрачен бетон.
По време на посещението си в „Агрополихим“ бяха обсъдени перспективите пред развитието на предприятието, което е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в производството на фосфорни торове на Балканския полуостров. Ръководството на „Агрополихим“ АД е инвестирало в обучението на 200 инженери и редовно предлага стажове на желаещи младежи, които са в процес на обучение. За решаването на проблема с кадрите се подготвя и изграждането на обучителен център за предприятието. Двамата изпълнителни директори поискаха съдействие от държавата за привличане на кадри от съседни и близки до България страни.
По време на посещението в „Алкомет“ – предприятие - лидер в производството на алуминиеви, валцови и пресови изделия с 35-годишна история, министър Седларски и екипът му се срещнаха с председателя на Надзорния съвет г-н Фикрет Индже, който запозна гостите с дейността на дружеството. По време на разговора бяха обсъдени необходимостта от законодателни и нормативни промени, както и намаляване на административната тежест за бизнеса. И тук най-важният въпрос засягаше липсата на кадри и необходимостта от осигуряване на квалифицирана и образована работна ръка.
Част от обиколката на министър Седларски беше и завод на „Амилум България“, лидер на Балканския полуостров, покриващ най-високите международни стандарти за качество на дълбочинна преработка на царевица по безотпадна американска технология. Пред министъра и неговия екип бяха обсъдени перспективите за развитие на „Амилум България“, предстоящи инвестиционни проекти, както и настоящи предизвикателства, касаещи бизнеса.