България е страната в ЕС, в която се наблюдава най-голяма разлика в заетостта между гъсто населените и слабо населените места. Данните на Евростат от ежегодното изследване EU-SILC показват, че през 2016 г. е заето 57,4 на сто от населението в българските села и 73,7 на сто от това в градовете. Тази разлика от над 16 пункта е на практика без аналог в ЕС, като причината за нея е най-вече ниската заетост в селата, предава БТА.
В същото време сравнението със средните данни за ЕС в периода 2007-2016 г. показва, че с изключение на кратък период между 2011 и 2012 г. заетостта в гъсто населените места у нас е по-висока от средната за ЕС. Именно там се вижда и най-ясно възстановяването на трудовия пазар, като предкризисните нива на заетостта са почти достигнати.
Заетостта в българските градове е по-висока от тази в страни като Франция, Италия, Австрия, Испания и Полша. В селата подобрение на ситуацията се вижда едва през последните две години, но разликата с рекордната заетост от 2008 г. остава близо 10 процентни пункта.