Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард заяви днес, че следи с голямо внимание последиците от данъчната реформа, одобрена през декември от Конгреса на САЩ, и най-вече дали тя води до повишаване на лихвите, което би могло да засегне световната икономика, предаде АФП, цитирана от БТА.

"От наша гледна точка трябва да сме внимателни какво става особено в САЩ", заяви Лагард в интервю за радио Франс Ентер. Така тя отговори на въпрос за неотдавнашните резки сривове на пазарите, които според нея са "неизбежна" корекция.

Тя коментира, че данъчната реформа ще действа като своеобразен стимул за сегашната икономическа ситуация в САЩ, които вече имат силен растеж, в момент, когато пазарите се опасяват от завръщане на инфлацията, която пък би могла да предизвика повишаване на лихвите.

"Можем да се запитаме дали това наистина няма да доведе до увеличение на заплатите, поскъпване на стоките, а следователно до инфлация, и дали тя, като резултат, няма да създаде опасност от намеса на паричните власти най-вече под формата на по-бързо или по-често повишаване на лихвите. Това би довело до последици за цялата световна икономика и най-вече за силно задлъжнелите икономики", предупреди Лагард.

Шефката на Фонда обаче категорично отказа да сравни сегашната ситуация с положението преди фалита на американската банка Лемън Брадърс (Lehman Brothers) преди 10 години.