Няма друга столица с толкова културни събития, а общественото здравеопазване и болниците получават най-добрите оценки в света
Прочула се с Моцарт, Густав Климт и забележителната си имперска история, днес Виена е възхвалявана за настоящето, а не за миналото си. Австрийската столица бе обявена за най-добрия град за живеене в света и измести Мелбърн от върха в годишния индекс на сп. “Икономист”.
За първи път
европейски град
застава начело
на престижната класация, а успехът на Виена до голяма степен се дължи на нейната уникална способност да дава приоритет на благосъстоянието на своите жители с добре обмислена инфраструктура, разказва в. “Индипендънт”.
Австралийският град Мелбърн, останал №2, оглавяваше класацията през последните 7 години. Виена набра 99,1 точки от 100, а Мелбърн - 98,3 точки. Третото място е за Осака, следвана от канадския Калгари и от австралийския Сидни.
В проучването влизат 140 града, класирани по различни фактори, включително политическа стабилност, престъпност, образование и достъп до здравни грижи. В класацията влиза и българската столица София - на 79-о място. Пред нея в списъка е Куала Лумпур, а на 80-о място е столицата на Перу Лима.
София изпреварва
Белград и Букурещ,
които делят 82-ата позиция.
Критериите, по които се изготвя класацията, са ниво на здравеопазване, безопасност за гражданите, развитие на градската среда, образование, култура.

За успеха на Виена допринася политическата стабилност в австрийския град, където живеят над 1,8 милиона души. Решаващи показатели са също ниската степен на престъпност и на заплаха от терористични актове.
Градът притежава изумителната способност да използва по най-добрия начин цялото си обществено пространство, независимо дали е нетърпимо горещо или студено. В него почти винаги се случва нещо както за възрастни, така и за деца. Площадът пред кметството - “Ратхаус”, често е домакин на безплатни събития като филмови фестивали или сърцето на виенските новогодишни тържества. Най-голямото европейско благотворително събитие за ХИВ/СПИН - “Балът на живота”, също се провежда там всяка година.
През лятото езерата, реките и всички по-големи водни басейни се превръщат в
идеалното място
за разхлаждане
През нощта каналът на река Дунав във Виена се превръща в еквивалента на много дълъг бийч бар, особено в петък и събота вечер.
В разгара на зимата коледните пазари изникват на всеки ъгъл по калдъръмените площади в града. Възрастните могат да се отпуснат с чаша греяно вино, докато децата се наслаждават на панаира и срещата с Дядо Коледа.
Въпреки всичко може би най-добрият пример за ангажираността на града към благополучието на своите жители е огромният обществен парк Пратер. Някогашният кралски ловен резерват е отворен за посетители през 1766 г. и все още е популярно място за отдих на виенчани, много от които използват алеите му за джогинг или колоездене през цялата година.
Пратерът е дом и на прочутите виенски колела, спортни игрища, минижелезопътни линии и много други. Ключово за това всички забавления да бъдат толкова достъпни за жителите и гостите на града е
отличната градска
транспортна
система, която е
рекордно евтина,
бърза и ефективна. Често в центъра на Виена се движите много по-бързо, ако се качите на метро, отколкото ако шофирате или хванете Юбер. Градският транспорт работи през цялата нощ. Семействата са подпомагани с добре платен отпуск по майчинство и безплатни детски градини и университетски места.
Австрийската столица предлага също безплатен транспорт и дейности за деца през ваканциите. Пътуването до и от училището е безплатно през цялата година.

По качеството на общественото здравеопазване и болничните заведения Виена получава най-добрите оценки в индекса за жизнеспособност в световен мащаб.
Сред основните изводи от изследването е, че по-големите и по-гъстонаселените градове имат по-високи нива на престъпност и натоварена инфраструктура. Именно затова Лондон например се нарежда едва на 48-о място в класацията, а Ню Йорк е 57-и.