Работи се по нова електронна единна  топографска карта на страната с по-голяма точност от сегашната

Сегашните представи на обществото за геодезията са свързани преди всичко с изграждане на кадастъра, с устройственото проектиране, с проектиране, строителство и контрол при осъществяване на инвестиционните проекти – пътища, железници високо и ниско строителство, както и с някои специфични работи, като следене на деформации, изготвяне на картографски материали в различни мащаби, в различни проекции и с различни точности.

Всичко това обаче са съпътстващи дейности, зависещи в огромна степен от състоянието на

националната

ни геодезическа

инфраструктура

Тя е изграждана от 30-те години на миналия век чрез триангулачни точки от различен клас та до наши дни. Първоначално от военния Географски институт, сгъстявана и надграждана от гражданските институции в държавата - ГУГК към МРРБ и Агенцията по геодезия, картография и кадастър в по-ново време.

През последните години обаче вече решително изоставаме от глобалните процеси в тази сфера. Съвременното определение за геодезията е, че тя е наука за измерване и картиране на земната повърхност, като определянето на гравитационното поле на Земята е също важна нейна задача. Изграждането на една нова, прецизна национална геодезическа инфраструктура, включваща точки с прецизно измерени коти, мрежа от непрекъснато работещи референтни станции (CORS Continuously Operating Reference Station), която позволява прецизно позициониране в реално време при кинематичен режим (RTK). Също така и доизгражданэето на държавната GPS мрежа, свързване на държавната нивелация с Единната европейска нивелачна мрежа EUVN и изграждане и възстановяване на мрежата от мареографни станции, които определят точното ниво на морското равнище.

Включването на страната в дейностите по определяне на европейския геоид също е една от задачите на съвременната геодезия, защото по този начин ще се осигури съвместимост на геодезическата основа на пространствените данни в рамките на ЕС. Когато всичко стане факт, това ще означава, че геодезията в България действително работи изцяло и пълноценно в полза на обществото.

Към момента кадастралната карта вече покрива над 96% от територията на страната. Това е огромен успех и той се случва именно в мандата на това правителство. Тази карта, за да бъде пълноценен помощник за планиране, за проектиране, за контрол на строителството на пътища, магистрали, железници и за много, много други неща, трябва да има и

вертикална

компонента,

което вече ще даде данни за релефа, надморската височина и всички други топографски елементи, включително пътищата, каналите, реките, елементите на националната електропреносна система и много други подробности.э

В тази връзка това, което предстои непосредствено да се направи в България, е изработването на единна електронна топографска карта. Агенцията по геодезия, картография и кадастър вече работи по договор с норвежката картографска агенция, която ще предостави свое ноу-хау, а от норвежката програма ще се ползват около 400 000 евро, с които ще се изработи единна топографска карта за една част от територията на страната в

Северозападна

България

Това, разбира се, ще е пилотен проект. После картата ще се прави за цялата страна. Разбира се, най-лесно би било този пилотен проект да се изработи за Добруджа, където релефът е равен. Но е избран Северозападът, защото там има разнообразен релеф, планини, гори, равнини и всякакви топографски елементи, а и целта на пилотния проект е страната да получи и проучи пълноценно норвежкото ноу-хау.

Валентин Йовев, зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството:

Всичко, което си бяхме

поставили за цел през

2017 г., е постигнато

- Господин Йовев, защо е нужна нова единна топографска карта на страната в електронен вид?

- Първо, защото съществуващите топографски карти в мащаб 1:5000 са само на хартиен носител и са актуални към 1985 г. - най-новите от тях. Съвременните дистанционни методи за изработване включват комбинации от технологии – като почнете от космически снимки, аерофотограметрия, заснемане с дронове, точно позициониране с GPS технологии, изготвяне на прецизни летателни планове, заснемане на релеф под водни басейни и други.

Съвременната единна топографска карта 1:5000 ще включва

много повече

подробности,

отколкото са били възможни при сега съществуващите хартиени карти, които впрочем също са сканирани и са достъпни на сайта на агенцията. Дори тя да се дигитализира, точността ѝ ще бъде не по-малка от +/- 5 м. И ако релефът е относително устойчива величина във времето, то другите елементи се променят много по-често като например несъществуващи язовири, променени трасета на всякакви линейни обекти и др. Така че ползите от създаване на нова карта са много, но най-важното е геореферирането на всякакви пространствени данни, като ще се осигури съвместимост на тези данни в рамките на ЕС, а и поддържането им вече в актуално състояние ще бъде много по-лесно и своевременно.

- Какво предстои като работа по кадастрална карта и регистър?

- Самата кадастрална карта на България е все още далеч от съвършенството и по нея също ще се работи в течение на годините. Но важното е, че всичко, което си бяхме поставили за цел през 2017 г., с промени в няколко законодателни и други нормативни акта, вече е направено и се прилага на практика. През 2019 г. бяха приети окончателно промените в Закона за кадастъра и имотния регистър и в момента агенцията е един от отличниците по е-управление. Делегирани са законови права на правоспособните по кадастъра лица, което много облекчи обслужването, и то при силно увеличен граждански оборот, без да намалеят приходите в държавния бюджет от дейността на агенцията.

Сега кадастралната карта е много богата по съдържание, особено след като в нея бяха интегрирани данните от картите на възстановената земеделска собственост, а и данните за обектите от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие: плажовете, дюните, лиманите, брегоукрепителните и брегозащитните съоръжения, крайбрежни езера, лагуни, лимани, влажни зони и други. Предстои в бъдеще допълването ѝ с допълнителни данни, включително за подземната инфраструктура.

По повод появили се слухове, че специализираните карти по Българското Черноморие са с грешки, отговорно заявявам, че картите са верни, с вярно съдържание, като са заснети и нанесени дори душовете на плажовете. Друг е въпросът, че и тези карти, като всички други, трябва да се поддържат в актуално състояние. Затова съвместна междуведомствена работна група, председателствана от зам.-министъра на околната среда и водите Николай Кънчев и от мен с участието на експерти от всички заинтересовани министерства и ведомства, изготви наредба за поддържане на картите в актуално състояние

Съгласно закона ведомствата, общините, експлоатационните дружества и други юридически лица, съобразно характера на своите функции, организират набирането, поддържането в актуално състояние и предоставянето на специализирани данни. Това ще създаде възможност за

допълване на

данните в

кадастралния

регистър

с цялата информация за имота от разрешаване на строителство, неговата реализация, въвеждане в експлоатация и всяко направено последващо изменение в имота.

Този многослоен кадастър ще е основа за всички проучвания за инвестиционни намерения, инвестиционно проектиране и инвестиции. Още повече, че електронната кадастрална карта показва данните в напълно реално време, тъй като тя се обновява непрекъснато, за разлика например от изображенията на “Гугъл” в street view. Ако трябва да бъда откровен, има какво да се желае от кадастъра и качествата и сигурността на неговата информационна система, за да се отговори в бъдеще на някои по-съвременни изисквания на имотния пазар. И ние определено ще работим в тази посока.

У нас например ресурсните права, системите за временно ползване на имоти от няколко собственици или попечителство над имоти в различни поземлени отношения са все още слабо развити. Когато обаче този вид отношения получат по-широко разпространение, кадастралната система ще трябва да отговори и на тези предизвикателства. Съществуват сложни сделки, които трудно може да се обслужат от сегашната кадастрална карта. Например арендните договори, по силата на които арендаторите получават земеделски субсидии, но собствеността върху имота не е тяхна, а на друго лице. Или други имоти, които са в сложни ипотечни взаимоотношения, концесионните отношения и т.н.

Основа за всички справки, но и ключ за свързване на данни от различни регистри за години напред ще остане идентификаторът на имота, който е уникален за страната ни. Така че пред Агенцията по геодезия, картография и кадастър предстоят много важни и отговорни реформи. А имайки предвид, че това е силно специализирана администрация, в която работят висококвалифицирани колеги - специалисти, аз не се съмнявам, че поставените цели и задачи ще бъдат изпълнени.

Правителството има силна воля за подкрепа на работата на тази агенция. Важно е да се отбележи и фактът, че всички приходи от нейната дейност подкрепят силно държавния бюджет.

Направените досега разходи по създаването на кадастралната карта и регистър вече се възстановяват и дори носят приходи в бюджета.

- Кога ще можем през кадастралния регистър да правим справки и в имотния?

- Крайно време е имотният регистър също да стане факт, защото сегашната персонална система на вписване първо противоречи на Закона за кадастъра и имотния регистър, подчертавам “имотния”, и не съответства на практиките в повечето европейски страни. Сегашното положение на персонални записи създава повече проблеми, отколкото решава. Разбира се, може да има и други мнения, аз все пак не съм юрист, но законът изисква да се създаде имотен регистър.