Спадът на руската икономика може да достигне 7-8 процента тази година, но след кризата тя ще се възстанови и ще работи нормално. Това прогнозира директорът на Сметната палата Алексей Кудрин в интервю по телевизия "Россия-24", предаде ТАСС.
По думите му в момента редица отрасли вече са загубили 100 или 90 процента от своите потребители, търсенето на своите продукти или услуги, предава БТА.
Кудрин открои като най-засегнати от кризата въздушния транспорт, такситата, ресторантите и услугите.
Според него секторът на информационните технологии, особено свързаните с предоставянето на комуникация и дистанционно обучение, а също и услугите за доставка, в резултат на икономическата криза и пандемията от коронавирус, имат най-добри перспективи за развитие.
Ръководителят на Сметната палата се обяви за отпускането на хранителна помощ за най-бедните слоеве от населението, които не получават парични плащания.
Кудрин е на мнение, че емисията на Руската централна банка може частично да се използва от министерството на финансите като източник на заеми, за да компенсира недостига в бюджетните приходи.
Вчера министърът на финансите Антон Силуанов заяви, че ведомството ще насочи заеми за над 1 трилион рубли за попълване на дупката в бюджета от петролно-газови постъпления.
Руският петролен отрасъл засега не се нуждае от подкрепа от държавата, има натрупани определени резерви, заяви във вчерашно интервю за "Россия-24" министърът на икономическото развитие Максим Решетников. /Цветомира Маринова/