Официалното откриване на газопровода, свързващ румънския град Яш с молдовския Унгени и стигащ до столицата Кишинев, което трябваше да се състои днес, е отложено, съобщи сайтът Унимедия.

Борис Харя, съветник на молдовския премиер Йон Кику, уточни, че "тържеството ще се състои след пандемията".

На 12 август Кику обяви, че е поканил румънския си колега Лудовик Орбан на откриването на газопровода, свързващ газопреносните системи на Молдова и Румъния, предава БТА. 

Газопроводът Яш-Унген-Кишинев има за цел да гарантира енергийната сигурност на Молдова, която често се сблъсква с трудности в отношенията си с руската компания Газпром, която има монопол над транспорта и доставките на газ.

Газопроводът се състои от две части, изградени от румънската компания Трансгаз: участъкът Яш-Унгени, който беше завършен през 2014 г., и участъкът Унгени-Кишинев, завършен тази година.

Общата дължина на тръбопровода е 120 километра, а годишният му транспортен капацитет е около 1,5 милиарда кубически метра газ.

Церемонията беше планирана за днешния ден, когато Молдова отбелязва националния си празник - обявяването на независимост от СССР на 27 август 1991