Лихвата не трябва да е над 3%, а за залог ще служат самите фирми

Българската банка за развитие (ББР) и Фондът на фондовете да ревизират програмата, насочена към бизнеса, и да се направи специален продукт за кредитиране на туризма. Така ще може да се поеме тежестта от рисковете при финансирането на сектора, който е в много тежко състояние в момента, а Асоциацията на банките в България ще съдейства максимално в този процес. Това се договориха вчера на работна среща вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова, председателят на асоциацията Петър Андронов и ръководствата на ББР и на Фонда на фондовете.

Николова подчерта, че компаниите от бранша се нуждаят спешно от дългосрочни кредити с по-ниска лихва, които да са гарантирани през ББР, като вицепремиерът настоя за по-голяма гъвкавост при отпускането на средства по програмата за подпомагане на малките и средни предприятия в условия на криза и опасност от фалити.

Туроператорите нямат продажби и приходи, а 12-месечният срок за възстановяване на депозити и плащания за неосъществени туристически услуги ще приключи скоро. Голяма част от тези средства са в чужбина, сезонната заетост също изтича и браншът наистина е в критично състояние, стана ясно от думите ѝ.

Основните искания на бизнеса са за 3-годишен гратисен период в кредитирането, като се приема залог на дяловете на фирмите и/или залог на собствеността. Кредитите да са безлихвени, ако се отпускат от ББР, или с лихва до 3%, ако са през търговските банки. Туроператорите имат нужда от целева помощ под формата на финансиране срещу залог на вземанията и то ще бъде използвано за възстановяване на сумите към крайните клиенти.