От този месец стопанските потребители преминават на свободния пазар на електрическа енергия

Само 20% от фирмите са преминали на свободния пазар на ток. До юни следващата година това трябва да направят още 240 000 представители на малкия и среден бизнес. Освен най–големите 50 000, за последния месец са излязи само още около 10 000–15 000 компании по неофициални данни на търговците. Най–съобразителните фирми ще плащат около 20% по–ниски сметки за електроенергия. Забавилите се ще имат по-високи сменки, твърдят търговците на електрическа енергия.

„Когато клиентът прави избор на доставчик – търговец на електрическа енергия, трябва да обърне внимание на имиджа на компанията, какви са активите, позиционирането на пазара, опита в обслужването на клиенти, на общите впечатления за нея. Препоръчително е да се сравнят офертите, като изборът не е задължително да бъде за най-добрата цена, а съвкупността от параметри, които правят офертата най-добрата, предоставена от надежден търговец“, коментира Павлин Павлов - мениджър "Клиенти" в един от най-големите търговци - достайвчици на електрическа енергия „Гранд Енерджи Дистрибюшън.
Експертът препоръча на клиентите, на които предстои да изберат фирма - доставчик, да четат внимателно договорите, които им се предоставят. Павлов съветва проектът на договор да се съгласува с експерт в областта или с юрист, който да даде експертно мнение.

"Бих посъветвал клиентите да не чакат последния момент, а още от сега да проучат фирмите на пазара и да сключат договор с тази, която им вдъхва доверие. Гарантирам, че още първата фактура ще е по-ниска от това, което са свикнали да получават. В повечето случаиможе да се постигне намаление на цената между 15-20%“, допълни Павлов.
Той успокои, че потребителите, които още не са избрали търговец, няма да останат без ток. Доставките им няма да бъдат прекъснати. Уточни, че ако не предприемат действия по смяна, ще бъдат снабдявани от доставчик от последна инстанция на регулирани от държавата цени. Но посочва, че след крайния срок - 30 юни 2021 година, цените на регулирания пазар ще са значително по-високи“.

„Стъпките за излизане на свободния пазар са лесни и от клиентите не се изисква много, за да сменят доставчика. Важното е да направят своя информиран избор, да подпишат договор и всичко се поема от нас търговците на електрическа енергия. Ние подаваме до мрежовия оператор заявлението за смяна на доставчика от името на съответния клиент“, посочи Павлов.

Единствена спънка, причина за прекратяването на процеса по смяна на доставчика, може да се окаже наличието на стари задължения от страна на клиента. Всички задължения по фактури трябва да бъдат изчистени преди да се извърши смяната.
Най-често се срещат два варианта на ценови оферти - по фиксирани цени или по борсови плюс надбавка. Тарифите варират и се определят от избрания вариант и от самия профил на потребление на клиента.

Това е причината търговците масово да не оповестяват цени, а да изготвят оферти индивидуално след предоставяне на допълнителна информация от клиента за неговия профил на потребление.
„Искам да напомня на всички, които са избрали фирмата, с която да излязат на свободния пазар, че при сключване на договор до 10 октомври, ще са на свободния пазар от ноември. До 10-о число на настоящия месец се подават документи към избрания доставчик и излизането на свободния пазар става реално от следващия месец,", казва Павлов.

Той уточни, че домакинствата също могат да излязат на свободния пазар, но за момента не са задължени, а и ще им излиза по-скъпо. По думите му и за тях ще бъде определен краен срок, в който ще трябва да си изберат доставчик и да преминат на свободния пазар.
Пълната либерализация на пазара се очаква да доведе до нарастване на конкуренцията, по-голяма прозрачност, дигитализиране на услугите и най-вече пазарни цени, които ще са предпоставката за по-ниски сметки за електрическа енергия.