Успешната реализация на стратегическия и мащабен проект за Южен газов коридор е съществена част от постигнатото през последните шест години в областта на диверсификацията на газовите доставки. Този проект укрепва енергийната сигурност както на България, така и на региона на Югоизточна Европа и Европейския съюз като цяло. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на седмата видеоконферентна министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор, цитирана от пресцентъра на Министерството на енергетиката, предаде БТА.

Министър Петкова е изтъкнала, че енергетиката на държавите от ЕС е изправена пред сериозни предизвикателства, сред които е гарантирането на сигурността на енергийните доставки в дългосрочен план. Диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ и либерализацията на газовия пазар са основни приоритети за българското правителство и чрез тяхното изпълнение ще се справим успешно с това предизвикателство, е добавила Петкова.

В изпълнение на тези приоритети, от 31 декември 2020 г. България вече получава азербайджански природен газ по Южния газов коридор. Така през следващите 25 години, с влизането в сила на договора за доставка на 1 млрд. куб. м. природен газ/годишно от находището Шах Дениз 2 Азербайджан ще бъде вторият газов доставчик за нашата страна.

Нашата страна е неразделна част от развитието на Южния газов коридор чрез интерконектора Гърция-България, който има важно геостратегическо значение за диверсификацията на газовите доставки, е добавила Теменужка Петкова. По думите й проектът е и ключово звено за реализация на съвместната инициатива на Гърция, България, Румъния и Унгария за изграждане на Вертикален газов коридор за доставки от юг към север. Въпреки забавянето на проекта заради световната пандемия от COVID-19, по информация от изпълнителите, очакванията са той да бъде пуснат в търговска експлоатация през втората половина на тази година.

Министър Петкова е изтъкнала ролята на междусистемната свързаност със съседните държави, както и участието на "Булгартрансгаз" ЕАД като акционер в терминала за втечнен природен газ край Александруполис, Гърция, за постигане на стратегическите цели, свързани с диверсификация на газовите доставки, се посочва още в съобщението.