Промените в енергийния закон са внесени от трима депутати от “Има такъв народ”

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) може да определя тарифи в зависимост от количеството консумиран ток, парно или природен газ. В случай че такива тарифи са определени за битови клиенти, те включват по-ниска цена за определено количество енергия, необходимо за задоволяване на основни нужди. Това е един от текстовете за промени в Закона за енергетиката, внесени в парламента от трима депутати от “Има такъв народ”. Това са Тошко Йорданов, Александър Александров и Момчил Иванов.

На 30 май енергийното министерство оповести промени в енергийния закон, но те предвиждаха Министерският съвет да определя референтни цени на държавните енергийни компании, а ако на борсата те са по-високи, разликата да отива във фонд “Сигурност на електроенергийната система”.

И във внесените от депутатите от ИТН промени се предвижда парите на държавните енергийни дружества да се прибират в хазната, но тримата депутати са дописали и тарифите за бедни.

С тези текстове се дава възможност на енергийния регулатор да въвежда по-ниски цени за ток, парно и газ, които

да важат само за определено минимално количество

ток, парно или газ, а всичко консумирано над това количество да се плаща по по-високи цени.

Подобни тарифи за тока и парното в България имаше до 2005 г., но после бяха поетапно премахнати. За тока например тогава цена от 9,8 ст. важеше само за първите 75 киловатчаса дневна енергия, но над това цената вече беше 17 ст. Резултати от изследванията тогава, които и “24 часа” е съобщавал, показваха, че едва 20% от домакинствата са се вмествали в тези 75 квтч.

Ако тези текстове бъдат приети, КЕВР ще трябва да определи количеството енергия, за което ще действа ниската цена. Текстовете са така написани, че енергийният регулатор да

може да вземе решение за такива ниски тарифи и със задна дата

Подобни тарифи се предвиждат и за водата, но с промени в Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги.

Другите промени, свързани с изземване на приходите от високите цени, предвиждат енергийните предприятия, които са със 100% държавен капитал, да правят отчисления във фонд “Сигурност на електроенергийната система”. С тези пари ще се компенсират домакинствата и бизнесът за високите цени на енергията и водата. Това става след решение на правителството и по предложение на министъра на енергетиката, пише в проекта.

Както предвиждаше и енергийното министерство, при веитата, когато пазарната цена на тока и премията, която те получават, е по-висока от преференциалната цена, на която те продават тока,

разликата ще се внася също във фонда

Ако е по-ниска, ще получават допълнителна премия.

Операторите на газовите мрежи и на газовото хранилище се освобождават от отчисленията от 5% от приходите във фонда.