Ръководството на Агенция "Митници" проведе среща с представители на сектор "Горива и петролни продукти", съобщиха от Агенцията. В срещата взеха участие Българската петролна и газова асоциация, Асоциацията на българските търговци производители, вносители и превозвачи на горива, както и представители на десетте най-големи икономически оператори в сектора.

Цел на разговорите беше задълбочаване партньорството, подобряване на механизма за сътрудничество, намаляване на административната тежест и елиминиране на нелегалните и корупционни практики, което да подпомогне легалната търговия с акцизни стоки.

"Надяваме се на активност от страна на бизнеса и на предложения, които да реализираме съвместно и които да бъдат насочени към подобряване на икономическата среда, в полза на легалния бизнес и срещу тези, които работят в сивия сектор", заяви директорът на Агенция "Митници" Петя Банкова.

"Целта ни е да изработваме мерки, които да носят предвидимост и спокойствие за бранша", коментира пред присъстващите Людмил Маринов, заместник-директор на Агенция "Митници".

Като първа стъпка в стратегията за по-активна комуникация с бизнеса, новото ръководство на Агенция "Митници" предложи облекчаване на административната тежест чрез ускорен механизъм за обработване на запитвания, постъпили от бизнеса към Агенцията, както и регулярни срещи в различни формати с икономическите оператори, на които да се обсъждат текущи въпроси, предложения и мерки.

По предложение на бизнеса беше обсъдена и възможността с участието на държавните институции и бранша да се изготви анализ на пазара, който да даде актуални данни за размера на сивия сектор и да идентифицират проблемните области. Предложението срещна подкрепа от страна на ръководството на Агенция "Митници", съобщиха от Агенцията.

Мнозинството от представителите на бранша се обединиха около тезата, че  акцизните складове са силно регулиран сектор, а проверките на обектите за търговия на дребно трябва да продължат да бъдат синхронизирани между различните отговорни институции и усъвършенствани от гледна точка на таргетиране.

Въпреки че винаги има върху какво да се работи, виждаме усилията от страна на митническата администрация за подобряване на средата, коментираха от бранша.

4003,2 млн. лв. са общите приходи, администрирани от Агенция "Митници", на водещите икономически оператори в енергийния сектор за 2023 г. От тях 2650 млн. лв. са приходите от акциз,  1350 млн. лв. са приходите от ДДС от внос и 1,3 млн. лв. са постъпленията от мита, припомнят от Агенцията. През миналата година като доказателства са обезпечени или са иззети енергийни продукти в размер на 97 655 л и 45 418 кг.

В следващите дни такива срещи ще се проведат и с представители на другите сектори за производство и търговия с акцизни стоки. Освен директорът на Агенция "Митници" Петя Банкова в срещите участват и двамата заместник-директори на институцията Людмил Маринов и Георги Александров, както и директорът на дирекция "Информационни системи и аналитична дейност" и с.д. главен секретар Кольо Колев.

През втората половина на февруари от Министерството на финансите съобщиха, че започва работа по създаване на единна приходна агенция, която ще обедини Националната агенция за приходите и Агенция "Митници", предава БТА. Във връзка с преструктурирането, министърът на финансите Асен Василев, съгласувано с министър-председателя акад. Николай Денков, назначи досегашният директор на Агенция "Митници" Павел Тонев за свой съветник. Той ще подпомага работата по създаването на единната приходна агенция. Директор на Агенция "Митници" стана досегашният заместник изпълнителен директор на ведомството Петя Банкова.