Всички групи обаче готвят промени между двете четения

Маратон по новия бюджет за 2017 г. започнаха парламентарните комисии във вторник. За 4 часа проектът на финансовия министър Владислав Горанов мина на първо четене през 16 комисии. Две ще заседават днес, а бюджетната вече го одобри на първо четене преди 10 дни.

Очакванията са проектът за нов бюджет да влезе на първо четене в пленарната зала в четвъртък, на 17 ноември.

Още при гласуването на парите за ДОО в бюджетната комисия и преди изборите, ПФ отказа подкрепа. И обяви, че внасях предложение най-ниската пенсия да стане 300 лв. от 2017 г.

“Хората на Красимир Каракачанов искат бюджетът да задели допълнително 1 млрд. лв. за повишаване на минималната пенсия. Проблемът е, че вдигайки нея, държавата може да срине цялата пенсионна система”, потвърди шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. И обясни защо: ”Пенсията не е социално плащане от държавата, а обезщетение на всеки за внасяното от него през годините. Вдигането на най-ниската, ще демотивира хората, които внасят високи осигуровки. Това не е здравословно нито за хазната, нито за общественото осигуряване”, категорична бе тя и във вторник.

Депутати от ГЕРБ и БСП неофициално коментираха помежду си, че става дума за сценарий, замислен от съюзниците на Борисов, независимо от резултатите на президентските избори. Идеята е била за пълно разграничаване и сваляне на правителството.

“Фантазия е, че с искане за 300 лв. минимална пенсия може да се свали властта”, коментира съпредседателят на ПФ Красимир Каракачанов. Идеята била най-малката пенсия да се изравни с прага на бедността от 299 лв. За него било скандално учители, лекари, работници да живеят с пенсии по 120-150 лв. Той заяви, че все още групата на ПФ не е внасяла предложението си за 300 лв. пенсия. Но бе категоричен, че планират да го направят между двете четения.

“Ако ГЕРБ като партньори ни бяха поискали мнението, щяхме да го предложим в проекта за бюджет, но Горанов го внесе, без да ни потърси”, каза Каракачанов. Той е убеден, че 300 лв. минимална пенсия е по силите на бюджета. За целта били нужни около 1,2 млрд. лв. годишно. Част от сумата щяла да дойде, ако се спре проектът за патрулни кораби за 820 млн. лв., който на този етап не бил наложителен. Останалите пари можело да се съберат, ако санирането на жилищни блокове бъде съфинансирано от ЕС. Каракачанов твърди, че преди няколко години е имало вариант 70% от парите да дойдат от еврофондове, а 30% от нас, но кабинетът го е отказал.

Факт е обаче, че във вторник “придвижването” на проекта за бюджет в комисиите ставаше главно с гласовете на ГЕРБ и на РБ. БСП и ДПС гласуваха “против”, а патриотите - най-често се въздържат. От БСП признаха, че по правило като опозиция трябва да гласуват против и ще го направят, въпреки че е важно да има нов бюджет.

Заседанията на повечето комисии потвърдиха очакванията, че между двете четения ще има много нови предложения, част от които могат да променят ключови записи в бюджета.

В икономическа комисия министър Божидар Лукарски сподели опасенията си, че проектът няма да бъде гласуван в зала. Той цитира призиви на работодателите, депутатите със забележки по него, да го актуализират, но ако спечелят изборите и направят правителство.

“Със сигурност ще има сътресения. Надявам се да бъдат с минимална скала и да не се отразят толкова много и успехът от това лято да се отрази и за следващото, дори не с този обем”, заяви пред депутатите министърката на туризма Николина Ангелкова.

Ако не бъде приет нов бюджет и се прилага старият, това ще блокира разплащанията с бизнеса”, предупреди Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал.

На земеделска комисия пък министърката Десислава Танева подкрепи бюджета. Министерството на земеделието получавало по-малка сума за 2017 г., защото издръжката на професионалните гимназии и училищата е преминала към общините. За подпомагане на фермерите парите се запазвали.

55 млн. лв. са заложените приходи в бюджета на Министерството на околната среда и водите, заяви пред екокомисията министър Ивелина Василева. Сумата е с 6 млн. лв. повече от 2016 г. заради очаквани по-високи постъпления от държавни такси.

Владислав Горанов: Да не се подаваме на популистки ремонти

“За мен най - страшното нещо да се подадем на популистки теми и тези в един парламент, в който никой не носи отговорност за изпълнителната власт. Тогава могат много бели да се направят.”

За това предупреди по Нова телевизия финансовият министър Владислав Горанов.

В този контекст той напомни искането на ПФ за увеличение на пенсиите на 300 лв. , което ще струва 1,5 млрд. лв. Постъпило е вчера (в понеделник- бел.ред)предложение за отпадане на плоския данък, аргументира се министърът.

“Бюджетът е на хората, от техните данъци, едно правителство казва как и за какво да се изхарчат. Той е инструмент, една рамка. Въпросът е дали този бюджет, който опозицията доста критикуваше, нашето правителство, което е в оставка, да каже как да се изхарчи”, каза още финансовият министър.

Но въпреки това увери: ”Няма да изтеглим бюджета, текат дебати. Интересна ми е позицията в оставка да приемем бюджет, който друг да изпълнява”. Въпреки притесненията си от това да не бъде сбъркана финансовата рамка, заради популизъм Горанов увери: “Не ми се иска да мисля, че ГЕРБ ще залитне към популизъм, но има настроения”. 

Владислав Горанов
Владислав Горанов