Ако не се видят, на

28 февруари ще има

митинг в София

Бизнесът иска среща с премиера Бойко Борисов заради поскъпването на тока. Ако на нея бъде намерено решение и се поеме ангажимент от правителството за мерки срещу вдигането на цените, може и да няма протест на работодателите. Това заяви пред “24 часа” изпълнителният директор на КРИБ Евгени Иванов.

Ако срещата не се състои или от нея няма резултат, на 28 февруари ще има протест срещу скъпия ток и спекулациите на енергийния пазар. Това се посочва в изявление на четирите работодателски организации - КРИБ, АИКБ, БТПП и БСК.

Недоволството на бизнеса е заради поскъпването на тока на свободния пазар между 30 и 65%. То не бе потушено след две срещи с министъра на енергетиката Теменужка Петкова. В третата, която бе насрочена за петък, работодателите отказаха да участват. В същия ден асоциацията им подаде в КЗК сигнал да се направи проверка за картел между двете държавни централи - АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица-изток 2”, и търговците на ток.

В понеделник работодателите излязоха с нова декларация, в която се казва, че има недопустими деформации на уж “свободния” пазар на електроенергия, на който са само две дружества, принадлежащи към държавния енергиен олигопол - АЕЦ “Козлодуй” и ТЕЦ “Марица-изток 2”. Всички останали производители се подсигурили с договори, осигуряващи им привилегии. И посочват т.нар. американски централи, производителите на ток от ВЕИ и когенерациите.

През уикенда Теменужка Петкова заяви, че за нея е голяма загадка за какви цени говори бизнесът. И че по време на срещите с работодателите не станало ясно кои са тези търговци, които предлагат такива високи цени, след като тези на държавните централи са 76,09 лв. за мегаватчас.

Тази цена обаче се отнася за базовия ток на двете държавни централи. Но в пакета, който предлагат търговците, има и пикова, и балансираща еленергия, които са значително по-високи.

Бизнесът пък обвинява двете централи, че предлагат ограничени количества на борсата, за да поддържат високи цени. Държавната енергетика отрича и казва, че цените са референтни на тези на борсите в региона. Според работодателите обаче на собствените си платформи АЕЦ “Козлодуй” и “Марица-изток 2” търгували средно тока с 22,4% по-ниски цени на определени търговци.

Работодателската асоциация предлага и три мерки:

- Прекратяване на държавната помощ за американските централи и засилване на контрола върху когенерациите и производителите на електроенергия от ВЕИ.

- Нов закон за енергетиката, въвеждащ пълна либерализация на пазара и приемане на Национална енергийна стратегия до 2030 г.

- Повишаване на ефективността на държавните енергийни дружества - на първо място чрез листването им на БФБ.

Според енергийни експерти в момента ситуацията с тока на свободния пазар се успокоявала. Те дават пример, че от началото на тази година цените са паднали, след като с промени в закона всичкият ток се търгува на борсата. Сега цените в сегмента “ден напред” били 90 лева, а преди Нова година офертите били за 120 лв.

Нямало

сценарий

срещу

Петкова

Няма сценарий с тока срещу Теменужка Петкова и това не е опит за свалянето ѝ от поста на министър на енергетиката, твърдят няколко независими източника от управляващата коалиция.

Според тях значителното подобрение на финансовите резултати на държавната енергетика показвало, че Петкова се справя добре, поради което доверието на премиера Бойко Борисов в нея остава стабилно.

Слухове, че позициите на Петкова са разклатени, се появиха, след като работодателите отказаха последната среща с нея. Тогава те заявиха, че проблемите им могат да се решат от премиера и парламента.

Според анализатори протестът на бизнеса е поради изцяло икономически причини. Работодателите били недоволни, че договори се променят, преди те да се изтекли. Освен това част от тока, който се предлага сега за 100-120 лв. на мегаватчас, бил купен през лятото на миналата година за 70 лева.