Работодателите се отказаха да искат оставката на енергийния министър Теменужка Петкова. Това стана след среща в Министерския съвет с премиера Бойко Борисов. В срещата в МС участваха министър Петкова и шефът на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев. След нея стана ясно, че бизнесът се отказва и от работодателския протест, който бе насрочен за 28 февруари. "Протест няма да има, надяваме се на един добър резултат след тази среща", заяви Кирил Домусчиев след разговора.

Преди ден, Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) поискаха оставката на енергийния министър, заради нейно изказване в ефира на БНТ, което съдържало "серия неистини" и заради несправяне с реформите в енергетиката.

„Проведохме много ползотворна среща при премиера Борисов. Под неговото ръководство се разбрахме за промени и реформи в енергетиката, дори бих казал дълбоки реформи“, каза след срещата Делян Добрев. „Удовлетворени сме от диалога, няма да се наложи да искаме оставката на министъра на енергетиката“, каза Цветан Симеонов, председател на БТПП. Кирил Домусчиев, председател на КРИБ добави, че участниците в срещата са си дали две седмици време , за да тръгнат обещаните законодателни инициативи и потвърди, че протест няма да има.

Мерките, които са били обсъдени Добрев представи така: „Първата е свързана със законодателни промени, които ще извадят на свободния пазар производители на електроенергия, които до сега имаха преференциална цена за тази енергия – продаваха директно на НЕК, без да я продават на свободния пазар. Това са топлофикациите, когенерации, заводски централи и производители от възобновяеми енергийни източници над 5 мегавата“, посочи Добрев. По думите му след законодателни промени, за които е поставен срок началото на март, тези производители ще продават своята енергия на свободния пазар и ще имат договор, който ще компенсира разликата между пазарната цена и цената, която те имат като ангажимент по различни директиви от ЕС. Втората мярка е свързана с дружествата в енергетиката. По думите му те ще предлагат на свободния пазар профилирана енергия, тоест отделно дневна и нощна електроенергия. „До сега тези дружества предлагаха на свободния пазар 24-часови профили, сега ще предлагат 12-часови дневни и нощни профили, за да може фирмите, които имат нужда от нощна енергия, да си купуват само нощна енергия и обратното“, обясни Добрев. Той допълни, че третата промяна е свързана с така наречените „американски централи“ и също е много съществена. Добрев припомни, че към момента между ЕК и България върви комуникация за прекратяването дългосрочните договори за преференциална цена на енергията и задължително изкупуване. „Ангажимент на правителството ще бъде да забърза разговорите с ЕК, така че да може в един сравнително кратък срок ние да преформатираме тези договори и да ги прекратим“, каза Добрев, като уточни, че след като бъде постигнато споразумението, тези централи също ще продават електроенергията, която произвеждат на свободния пазар.